| Simion_Radu_1995 a întrebat:

am o intrebare urgenta, am fost acum 3 zile cu masina, un golf 4 la service(la unchiul meu) sa schimb distributia,a schimbat-o si a pornit motorul fara sa puna capecele. Toate bune si frumoase pornea perfect si mergea cum trebuie, dupa ce a pus capacele si a pornit motorul s-au aprins urmatorii martori, ESP-ul si check engine-ul, masina se ppate tura pana putin dupa care ramane la 1.1 sau 2.2 turatii si nu mai raspunde la apasarea pedalei de acceleratie. Aveti idee care ar putea fi cauza? Ati mai auzit pe undeva de problema asta? Care ar fi rezolvarea? Maine chemam un tester deoarece credem ca ar trebui resetati ceva senzori... multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| xerxes1 a răspuns:

Trebuie sa resetezi cateva erori din cauza ca mecanicul a demontat conectorii la diferiti senzori cu contactul pus. Data viitoare du-te la un service mai serios care are si tester.
Eroarea la ESP dispare dupa de faci o tura cu masina, apare din cauza ca a fost ridicata pe elevator cu contactul pus si au invartit de roti, sau au pornit-o.
Ar trebui sa mai faca niste cursuri domnul mecanic.S-a dus vremea cand porneai Dacia cu surubelnita.

3 răspunsuri:
| DaniTDCI a răspuns:

Senzori deconectati in timp ce masina era in contact sau senzori ce nu fac contact

| matyboghici a răspuns:

S-ar putea sa fie datorita esp-ului ce inseamna ca nu ti se mai aprind luminile de la stop si poate un senzor regleaza o anumita viteza, pentru a nu face accident datorita stopurilor