| anonim_4396 a întrebat:

am o intrebare... zilele acestea mergeam cu masina si m-a oprit politia si cand eam dat toate actele la control a aparut o problema se pare ca proprietarul la masina care a fost inainte so procur eu "posibil" sa-i schimbat motorul fara ca sa inregistreze oficial si acum reese ca eu sunt vinovat poate cineva sa-mi spuna ce amenda ma asteapta? apropo si daca poate cineva sa-mi spuna in RM ce amenda ma asteapta in acest caz ca sunt din Republica Moldova mersi mult sper ca ma veti putea ajuta (in documente nu este nr. la motor ear pe motor este nr.)

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Prea multe lucruri nu se leaga in intrebarea ta.

1. de ce te ar controla politia la seria de la motor. Aia e oricum trecuta doar in CIV daca nu ma insel, si politia nu verifrica CIV, doar RAR ul.

2. daca deja ai avut problema in mod sigur ai fost instiintat de urmari de catre cei care au constatat o

3. cand se cumpara o masina se face autentificarea acesteia si RAR ul verifica aceste informatii... cel putin in Romania.

| King20156456 a răspuns (pentru suntserios):

Deocamdata nu ma instiintat ce ma asteapta masina acum se afla in arest si astept sa vina sa-i faca expertiza sa vada cand a fost executata procedura data dar cel mai interesant eu masina asta o am deja de mult timp si in fiecare an trec testarea tehnica si acei dela testarea tehnica tot ar trebui sa se uite la nr.la motor dar ei nu au facut-o sin cand am trecut masina dupa numele meu acei dela RAR tot ar fi trebuit sa se puite la nr. la motor dar ei nu au facut acest lucru pur si simplu au copiat din documentele vechi toate datele pe documentele noi si atit le-au fost lene sa se uite la motor sa verifice si acum din vina lor trebuie sa duc eu raspundere ca cineva nu-si face lucrul bine... si din motivul acesta as vrea sa intreb macar la ce amenda sa ma astept sa fiu pregatit de inainte laughing

| OldSoul a răspuns:

Nu te stresa, nu o sa iei nici o amenda, cel putin nu daca e cum spui tu.
Eu am facut rarul acum ceva ani o masina, iar la rar mi-a trecut ca seria de motor nefiind pansonabila, pentru ca nu stiau unde e seria, si uite asa de atunci pana acum nu am avut nici o problema, nici la verificare, nici in trafic, ceea ce inseamna ca eu pot schimba motorul fara alte batai de cap, doar sa pun acelasi tip de motor.
Oricum motorul se considera ca piesa de schimb, deci nu e problema.
Problema e daca ai seria de motor in acte si pe motor este alta serie, sau daca este alt tip de motor decat cel omologat.

| johnnny123 a răspuns:

Nu știu cum stau lucrurile în Republica Moldova, dar în România atunci când îți cumperi o mașină trebuie să mergi cu ea la RAR pentru inspecție, identificare și obținerea certificatului de autenticitate.

Dacă motorul a fost schimbat fără omologare, cei de la RAR nu eliberează certificatul.

Presupun că procedura este la fel și în RM. Întrebarea este cum ai reușit să treci mașina pe numele tău fără a urma toți pașii obligatorii?

| King20156456 a răspuns (pentru johnnny123):

In Republica Moldova e fix acees procedura doar ca cei dela RAR au dormit la lectii si nu meau pus nr la motor in documentul masinii si politia spune ca eu sunt vinovat ca re ese ca eu l-am schimbat. eu de unde sa stiu unde se afla nr la motor asta era treaba la RAR sa se unte undei nr si sa mi-l puna in document din vina lor eu acum trebuie sa duc raspundere ca ei au dormit si nu au observat nr. pasina acum imi este arestata si astept sa vad ce imi va spune de aceea am vrut sa intreb sa stiu ce ma asteapta (ce amenda)

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

In Ro daca te afli la volanul unei masini care nu corespunde dpdv legal esti raspunzator. Cand elementele de identificare nu corespund e caz penal. Daca nu ai antecedente poate puscarie nu faci dar nici usor nu o sa-ti fie.