| Chez0nz a întrebat:

am o masina de culoare rosie, si as vrea sa ii pun pe capota o folie de carbon de culoare neagra, trebuie sa fie omologata?
Daca masina e rosie si pun folie pe capota tot rosie mai trebuie omologata?

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Nu e vorba neaparat de omologare ci de modificarea culorii in acte.

Cat timp culoarea "noua" nu depaseste 30% din suprafata masinii nu e nevoie schimbarea in acte a culorii. Dar desigur un politist mai zelos iti poate face probleme, ca sigur nu sta nimeni sa masoare cat la % din caroserie are culoarea rosie si cat la % are culoarea neagra.

Daca pui folia tot rosie, nu e nevoie de alta omologare, indiferent ca e mata sau lucioasa. (Cele 10 culori de bază înscrise în cartea de identitate sunt: alb; galben; portocaliu; roşu; violet; albastru; verde; gri; maro şi negru, indiferent ca e vorba de vopsea/folie mata, lucioasa, perlata.)

Personal am avut si eu o masina in doua culori, ce e drept, asa am luat-o si asa a fost trecuta si in acte, dar in tot acest timp cat am avut masina respectiva (2 ani) nu am fost odata oprit, cu toate ca era foarte vizibila aceasta modificare, bine au fost si altele.

Acum desigur daca culoarea noua ocupa mai mult de 30% trebuie trecut in acte, acum procedura nu e una foarte costisitoare, undeva la 200 de lei, problema e ca pierzi ceva timp pe drumuri, rar, inmatriculari, si desigur, sa nu mai spunem ca e si o lista foarte lunga de asteptare pentru rar.

In concluzie, daca zici ca vrei sa foliezi doar capota nu ar trebui sa fie o problema, in cel mai rau caz, daca dai de vreun politist mai sever, dai de fata cu el folia jos si asta e.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti schimba legal aspectul exterior al masinii fara omologare la RAR si inscriere in cartea de identitate a masinii si in certificatul de inmatriculare.
Daca folia are exact culoarea masinii atunci nu schimbi aspectul exterior si o poti face fara omologare.

| Chez0nz explică (pentru Ioandelasal):

Dar stiam ceva de 30% sau 40% ca poti schimba fara a mai trebui omologare...
Si daca pun folie de culoare rosie nu voi avea probleme cu legea nu? (Masina este rosie, dar folia este de 1 rosu mult mai deschis si puternic).

| Ioandelasal a răspuns (pentru Chez0nz):

1.N-am intalnit nicaieri in legislatie un asemenea procent.
2.Trebuie sa fie exact aceeasi culoare cu cea trecuta in cartea de identitate a masinii, avand in vedere ca sunt diferite nuante de rosu.