| Ionut97CV a întrebat:

Am o masina din Anglia si mi-au expirat actele, voiam sa intreb daca pot face itp in loc de MOT si asigurare de Romania in locul insurance.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti face doar daca stai acum in Romania si o inmatriculezi aici. Pentru masini inmatriculate in strainatate se poate face doar asigurare RCA, pe termen limitat, asa numita asigurare de frontiera, conform L.132/2017, citez:
"ART. 30.Prevederi generale
  (1) Asigurarea de frontieră are ca scop acoperirea prin asigurare a riscurilor de răspundere civilă pentru vehiculele care sunt înmatriculate/înregistrate într-un stat terţ care pătrund pe teritoriul României fără a avea un contract RCA valabil sau al căror contract RCA expiră pe perioada şederii în România.
  (2) Conducătorul auto al unui vehicul care este înmatriculat/înregistrat într-un alt stat, cu excepţia aceluia care deţine o Carte Verde valabilă, emisă sub autoritatea unui birou naţional competent, şi cu excepţia conducătorului auto a cărui asigurare de răspundere civilă pe teritoriul statului membru de reşedinţă este garantată de biroul naţional al acelui stat, încheie un contract de asigurare de frontieră.
  (3) Asigurarea de frontieră se încheie la data intrării vehiculului pe teritoriul României sau cel târziu la data expirării documentului internaţional de asigurare pentru prejudicii produse prin accidente de vehicule valabil în România, pentru o perioadă de 30 de zile.
  (4) Pentru vehiculele care staţionează în mod obişnuit în alte state decât cele aflate în aria de competenţă a unui birou naţional, asigurarea de frontieră se poate prelungi pe noi perioade de câte 30 de zile.
  (5) La încheierea asigurării de frontieră, în baza unei prime de asigurare, se emite conducătorului auto al vehiculului un document denumit Asigurare de frontieră RC pentru vehicule cu valabilitate în toate statele membre ale Uniunii Europene, ale Spaţiului Economic European şi în Confederaţia Elveţiană."

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, asigurarile se fac doar pe masini inscrise in Ro