| xionutz12 a întrebat:

Salut, TPU. Am o nelamurire. De ceva vreme vreau sa-mi cumpar o motocicleta, avand in vedere ca am 14 ani, vreau sa-mi iau ceva de 49cc. Intrebarea mea este: daca are 50cc si eu am 14 ani, pot sa primesc ceva amenda daca ma prinde politia? Stiu ca minimul fara permis de conducere este 49cc (doar ceva la primarie sau ceva de genul cu moped, etc) insa daca as avea 50, 1cc diferenta si m-ar opri politia, as pati ceva?

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mai bine un citycoco electric

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu exista vehicul cu motor pe care il poti conduce fara permis... exceptand trotineta electrica.

| JackTh3Ripper a răspuns:

Pt așa ceva ai nevoie de categoria am care o poti da la 16 ani dar Mna uni merg pe risc mai ales ca este un motor mic și da se dau amenzi mai ales acum ca au mărit punctul de penalizare

| xionutz12 explică (pentru JackTh3Ripper):

Multumesc pentru informatie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru JackTh3Ripper):

Conducerea fără permis pe drumurile publice e faptă penală în primul rând. Puncte de penalizare primesc șoferii cu permis.

| Zgambau a răspuns (pentru anonim_4396):

Boss,da e fapta penala, îți face dosar penal, poți face pușcărie sau 5 ani nu mai dai de permis

| Zgambau a răspuns:

Salut xionutz22, acum nu mai este ca pe vremuri sa te lase cu moped/motor de 50cm3. Acum îți trebuie permis.
Dacă te prinde ai cum sa te alegi cu un dosar penal, chiar am prieten care a pățit.
Și nu se mai dau atestate chiar dacă e motorul de 50cm3, trebuie sa te înscrii la o școală auto unde se dau pentru aceste categorii (A, A1, A2, Am).