| maruneakflorin a întrebat:

am o problema cu un audi a6 din 2005 cu motorizare 2.0 140 cp, masina nu mai trage, nu se mai tureaza, se tureaza până la 2.300 iar când ar trebui sa intre turbo nu intra, începe masina sa aiba o mica trepidatie si in plus consumul a crescut, iar masina nu scoate fum pe toba, am fost la mecanici si nu i-au dat de capat, va rog sa ma sfătuiască cine s-a mai intalnit cu această problemă, dau funda!

1 răspuns:
| Ionut99a a răspuns:

Incearca sa verifici clapeta de acceleratie sau circuitul de alimentare.
Si eu am avut aceeasi problema ca tine la 4x4 vechi. Trepida, nu se tura (de multe ori mergea doar in relati).
Am verificat admisia punand mana pe gaura de admisie. Aer tragea, deci nu era de acolo.

In final, am vazut ca la alimentare, conducta de tur era blocata cu ceva pe traseu. Am destupat-o cu aer comprimat, dar fiind veche si ruginita am decis schimbarea.

Mai poti incerca sa vezi daca nu cumva ai traseul de esapament infundat. Aceeasi problema ca a ta am auzit-o la un prieten cu un renault nou (de 3 ani, era inca in garantie), care i-a pus un vecin binevoitor o banana in teava de esapament.