| iulyandrew a întrebat:

Am o problema. De curand mi-am demontat un sistem audio de 1500w ( 2 boxe ), le-am scos difuzoarele si sunt curios daca pot sa le leg la masina sa le bag in fetele de usi. Pareri ceva?

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Aici este vorba de impedanta. Daca boxele tale au o impedanta de 4 ohmi (Ω) si sistemul tau nu poate duce decat 0, 5 Ω se va auzi foarte slab. Dar daca sistemul tau suporta 2 Ω si pui boxe care au 0, 4 Ω se duce dracu sistemul, se arde. Trebuie sa pui boxe in serie care sa ajunga la 2 Ω. Atentie!

| sierra1 a răspuns:

Dacă se potrivesc mecanic (dimesiuni) și electric (putere și impedanță) categoric DA

| Uvox a răspuns:

1500w? Am dubii serioase sau watul nu mai este ce era...
Impedanta difuzoarelor trebuie sa fie egală (sau mai mare, deși se pierde putere) cu cea pe care iese amplificatorul.
Difuzor 4ohm, amp 4 ohm = ok.
Difuzor 2ohm, amp 4 ohm = putere mai mare dar risc de ardere.
Dif. 8ohm, amp 4ohm = putere mai mică.