| Deyu_Andrei_1996 a întrebat:

am o problemă la un golf IV 2006 1, 9 TDI AXR 101 cp, mergând pe drum mi s-a aprins martorul de la motor in bord și mesajul,, ABGAS WERKstat" am fost la mecanic să-mi faca o diagnoză, mecanicul a spus că este EGR-ul, l-a luat jos, a șters eroarea si mi-a zis să merg cu masina câteva zile să văd dacă se aprinde iarăși. Astăzi s-a aprins din nou, precizez că mașina trage bine, nu am observat vreo scădere de putere, nu am mers la mecanic încă pentru că am vrut să aud câteva păreri. Ce credeți că ar putea fi?

6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Textul ala e tot aia cu "check engine", din cate stiu. Oricum, e o eroare, si numai dupa ce o citesti la diagnoza, stii de unde e.
Nu e ceva grav, nu inseamna neaparat o defectiune.

| Violleta2022 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Cand martorul din bord spune "check engine" treaba-i naspa si opresti motorul si-l verifici, ca nu-i de gluma, nu ignoa, ca nu-i de ignorat asa ceva!

| Supps a răspuns:

Codul de eroare din calculatorul masinii tale este singurul care poate elucida concret acest mister.

| Stincker3043 a răspuns:

Pot fi multe cauze, ori senzorul EGR, chiar pomba abs sau mai multe cauze, am un prieten care a mers tot cu un golf IV la toate service-urile din judet si a schimbat o multime de senzori si pompe etc dar tot nu s-a stins martorul.

| aniladamlazariuc2297 a răspuns:

Salut, poate sa fie filtrul de aer, filtrul de polen, filtrul de motorina sau filtrul de ulei. Iti recomand sa verifici aceste filtre si dupa aia uite-te daca se mai aprinde martorul de la motor. Sper ca te-am ajutat. Primesc cumva funda?

| Panamax a răspuns (pentru aniladamlazariuc2297):

Ai ajutat pe naiba.
Cum dracu sa se aprinda martorul de la motor din cauza filtrului de polen?
Ai fumat ceva?