| Savin_Robert_1994 a întrebat:

Am o problema legat de bateria auto, peste noapte o găsesc descărcată total. Am făcut măsurătorile necesare : alternatorul incarca 14, 50
-am scos borna - si am măsurat consumul arătând 0, 52. Enorm
-după ce am scos borna + de la alternator consumul a scăzut de la 0, 52 la 0, 15.
- am măsurat borna + alternator si borna + baterie arătând 0, 05.
Sa fie de vina releul de la alternator? Dacă v-ați confruntat si voi cu o astfel de problema as vrea sa știu cum ați rezolvat-o?
Mulțumesc.

5 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Incarcarea trebuie sa fie 14, 2. Daca ai un consumator bateria se va descarca. Verifica bateria, se poate descarca, singura. Borna de la baterie nu se scoate in timpul functionari motorului, doar la dinam.

| darrio2007 a răspuns:

De vina e bateria. Cumpără alta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred..ai probleme cu senzori ti se aprind si se sting asa din senin?

| Savin_Robert_1994 explică (pentru anonim_4396):

Nu are probleme cu senzorii., am si verificat toate siguranțele sunt toate ok, consumul nu a ascazut pana când nu am scos borna + la
Alternator

| Savin_Robert_1994 explică:

Mașina - Dacia logan 1.5 dCi, 2007.