| dinucristian2000 a întrebat:

am o problema. vine vara si na masina nu o sa mai fie asa de fiabila avand in vedere ca eu ma misc numai prin oras si pe la tara... am un scuter derbi atlantis 49cc mai vechi cu 17000 de km in bord. chestia e ca nu a mai fost pornit de cam mult timp. acum 2 saptamani l.am scos din garaj si am decis sa ii fac o revizie totala. i.am verificat carburatorul l.am curatat tot filtrul de aer l.am curatat distributia i.am pus ulei am schimbat bateria si pus bujie noua. cand sa-l pornesc porneste dar foarte greu. ok l.am pornit la automat vreau sa dau o tura cu el dar de aici incep problemele. se accelereaza pana la un anumit loc si dupa daca accelerez pana la maxim moare motorul. ok am verificat bujia i.am pus.o pe cea veche. problema tot aceeasi! niciodata nu am schimbat nimic la el decat bujia. cea veche avea 15 ani. deci merita o schimbare. ok am reusit eu sa il fac sa plece de pe loc nu se duce mai sus de 45, si are limitator la 60. alta problema cand merg "tare" se aude un zanganit cand iau mana de pe acceleratie ok se opreste pe loc iau mana de pe el si dupa motorul CALD pun mana sa il accelerez moare motorul incerc sa il pornesc nimic da sa porneasca porneste dar dupa ce porneste nu mai poti sa pleci cu el de pe loc. funda cine ma ajuta va rog nu ma lasati am mare nevoie mai ales pe camp la tara e bun. a da uleiul pe care i l.am pus e cam vechiut si nu stiu daca e de 2 timpi. ajutati.ma va rog! FUNDA

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cum adica vine vara si masina nu mai e fiabila? Se strica la cald?
Daca te referi la consum, eu sunt de parere ca un scuter cu consum de 4-5%, la care pentru o vara platesti acte cat pentru tot anul la o masina, e risipa. Mai ales ca in pretul scuterelor, gasesti un Matiz "circulabil", cu acelasi consum, in care nu ploua, si incap 4 persoane lejer, fara sa se tina unu' de altul.