| anonim_4396 a întrebat:

Am observat în trafic foarte multe mașini obișnuite dar în special camioane care își schimba faza lunga de pe un far pe celalalt independent. Eu dețin doua mașini dar când schimb pe faza lunga este pe ambele faruri, nu o pot lăsa doar pe unul sau eventual sa ma joc cu switch între ele. Exista doar la anumite mașini asa ceva sau se poate face la toate dar nu știu eu cum? Mersi anticipat!

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu le schimba. E faza scurta care se vede asa. Un far e mai ridicat in sus ala drept sa vada mai bine in dreapta si stanga lasat mai jos sa nu deranjeze cei care vin din sens invers

| mihai69 a răspuns:

Pe asta n-am văzut-o, am văzut în schimb cum la unele mașini se aprinde farul de ceață (proiectorul) din partea spre care virează.
E o facilitate care e disponibilă doar la mașinile noi, nu știu dacă se poate adăuga la una de fabricație mai veche.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Doar daca te referi la masini foarte noi (si nu Logan/Golf), care au faruri automate, din mai multe proiectoare mici, ce se sting doar pe directia masinilor de pe contrasens.
Altfel, la instalatia electrica se pot face multe improvizatii, dar nu vad de ce si-ar pune cineva asa o treaba.
https://www.youtube.com/watch?v=dUZ8c-Mqn2Q