Întrebare recomandată | Adrian808 a întrebat:

am si eu nevoie neaparat de un raspuns la intrebare (dau funda).
Am gasit pe net mai multe anunturi cu atv-uri noi OffRoads si nu stiu exact dar eu din cate am auzit OffRoad-ul inseamna ca poti sa il conduci fara permis prin sat, comuna sau teren public, am auzit mai multe variante precum ca il poti conduce oriunde... imi poate spune cineva mai exact unde se poate conduce si de la ce varsta?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Termenul respectiv nu inseamna ca il poti conduce fara permis ci ca este un vehicul bun in afara drumurilor.
Pentru a putea conduce legal pe drumurile publice un ATV ai nevoie de permis de conducere corespunzator categoriei in care se incadreaza, de regula este categoria B1 dar poate fi si categoria AM (cvadricicluri usoare) sau chiar categoria B, pentru cele care depasesc caracteristicile tehnice prevazute pentru categoria B1.
Daca nu conduci pe drumurile publice atunci n-ai nevoie de permis pentru nici un autovehicul, deci nici pentru ATV.

| DaniTDCI a răspuns:

Un vehicul Off-road e pregatit pentru a face fata cu usurinta conditilor de drum variabile (noroi, iarba, urcari, coborari, munti, paduri chiar si zapada).
Chiar daca acesta e off-road, se poate conduce si pe drumurile publice, asta daca e echipat cu semnalizari, lumini si etc, si bineinteles cu toate actele in regula.