| Rusica123 a întrebat:

am si eu o intrebare, de o saptamana mi-am achizitionat un suboofer auto pasiv, JBL CS1204B.
Putere RMS 250w
Putere maxima 1000w
Si vreau sa imi spuneti ce amplificator auto (statie) este potrivita pentru el, intr-un pret decent, (nu este neaparat sa fie statia de la firma JBL, poate sa fie si de la MAC sau alte firme nu chiar cunoscute).
Si sa fie nici mica ca si putere ca o sa o ard si nici prea mare ca se arde subwoofer-ul, sa fie exact pentru ea, de preferabil in 2 canale sau chiar si 1. MULTUMESC ANTICIPAT,

Răspuns Câştigător
| blzer a răspuns:

Și eu cred că doar voiau să scape de ea. laughing
Ți-am găsit ceva mai accesibil.

Aruncă o privire : https://m.cel.ro/......SIwNDMv-l/

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cu o boxa subwoofer cu putere RMS de 250W si o statie de amplificare de 100W, impreuna cu 2 boxe cu 1-3 cai ce RMS de 200W si statie de 2 x 100W poti tine discoteca intr-o hala sau chiar in aer liber.

Daca le dai drumul la maxim intr-o masina, in 10 minute poti ramane surd pe viata.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ai nevoie de o statie care scoate cam 1x 200W. Fii atent si la impedanta, si numarul de bobine.
Probabil subwooferul are o singura bobina, si impedanta 4 Ohm, deci ai nevoie de 200W la 4 Ohm.
Statiile banale coboara pana la 2 Ohm, iar pe ele este afisata puterea cea mai mare, care nu e accesibila la 4 ohm.
De exemplu, o statie care scoate 400W la 2 Ohm, la 4 Ohm va scoate doar 200. Deci atentie si la treaba asta, ca 200W pentru 2 Ohm se transforma in 100W pentru subwoofer.
Ai nevoie de 1 x 200W la 4 Ohm.
Poate fi o statie cu doua canale, comutabila in punte, si filtre de subwoofer.
Cumperi orice statie gasesti, ca toate fac treaba ok (MAC, JBL, Magnat, Renegade, Alpine, etc).

| blzer a răspuns:

Salut,

Ai făcut o alegere foarte bună cu acel JBL.winking

Sunt mai multe amplificatoare audio, uite ce știu eu să se potrivească bine cu ce ai tu.

Începem cu ceva mai bun, pe măsură și prețul, ai specificații tot, în link : https://m.emag.ro/......DJC5WBBBM/

Iar ceva mai ieftin, dar tot calitativ aici : https://m.emag.ro/......DB1RLMBBM/

Succes!winking

| Rusica123 explică (pentru blzer):

Salut ceva la 350lei nu pot gasi, nu pot face rost de inca 200 lei chiar acum ca totusi am 14 ani si nu am cum sa fac rost de bani asa repede. M-au ajutat parintii cu 350lei.
Am fost chiar azi in Bucuresti la Sound Car Audio si cica mi-au spus ca daca i-au o statie care nu este de brend jbl pentru acest subwoofer o sa am probleme cu statia vara =]]] probabil vroiau sa vanda acea statie cat mai repede.asa cred eu. pacat ca nu am intrebat ce model era statia, sa vad ce vand ei.P.S. Ei au spus ca e de ajuns acea statia ( ma reped nu stiu ce putere avea sau cati W)Si costa doar 419 lei. Ce parere aveti?

| Rusica123 explică (pentru blzer):

Mersi foarte mult, respect

| blzer a răspuns (pentru Rusica123):

Și eu cred că doar voiau să scape de ea. laughing
Ți-am găsit ceva mai accesibil.

Aruncă o privire : https://m.cel.ro/......SIwNDMv-l/