| Anonim420420 a întrebat:

am si eu o intrebare legata de scoala de șoferi, luna viitoare trebuie sa ma apuc, acolo ma invata tot? Adică si ce este in carte sau trebuie sa invat cartea acasa si acolo este doat practic in masina?

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Toate scolile de soferi fac si cursuri teoretice, tine doar de tine daca te duci sau inveti teoria singur acasa

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Trebuie sa inveti acasa toata legislatia + multe chestii legate de masina (piesele in mare, intretinerea, detectarea problemelor).
La scoala faci cateva cursuri de legislatie, si chestionare, apoi treci direct la condus. Nu sta instructorul sa iti explice daca ia masina ulei sau nu, cand i-a facut ultima revizie, si nu are de unde sa-ti arate o masina defecta, sa stii cand e cazul sa chemi platforma, ca sa nu faci prostii.

| Sn4k3 a răspuns:

Faci inainte cursuri teoretice si dupa practice. In masina e doar practic, deci cand ai ajuns acolo, trebuie sa stii ceva teorie.

| Sekim a răspuns:

Citește cartea tu

| Edmonds2342 a răspuns:

Citește cartea sau, mai bine parcurge site ul asta http://www.scoalarutiera.ro
care e mai bun după părerea mea, decât cartea.
La școală nu te învață legislația completa, cap coada.

| Liviu a răspuns (pentru Edmonds2342):

+1 De acolo am invatat eu de permis.Ce carte? ma da banii afara din casa sa dau 50 de lei pe ceva INUTIL? stau sa tocesc ca pe vremea lu bunicu? nici o sansa, pe scoalarutiera ai toate videoclipurile explicate.Nimic de citit, doar dai clic citesti intrebarea, dai mai jos si apoi bam rezolvarea, o bagi la 'devla' apoi urmatoarea.Asa am luat eu sala cu 24hee hee (a 2 oara ca prima am picat cu 20)

| Edmonds2342 a răspuns (pentru Liviu):

Îmi pare rău că am dat banii pe carte. Dacă descopeream site ul mai devreme clar nu mai cumpărăm nicio carte laughing

| Atim a răspuns:

În cazul meu, in timpul orelor de legislație m-au învățat de la 0 cam tot, dar tot a fost nevoie sa recitesc notițele și să mai fac chestionare pe lângă ca să fiu sigura ca știu ce am de știut. La școala la care am fost eu, elevii nu se urcau pe mașină până nu terminau orele de legislație. Totuși, nu e asa peste tot, am auzit și de cazuri în care elevii nici nu au mai făcut ore de legislație. Indiferent de situație, tot va trebui sa mai citești și acasă