| costin007 a întrebat:

Salut TPU am si eu o intrebare vreau sa schimb si eu becurile din butoanele de la masina (renault megane 2) cu leduri low rgb (sau ars cateva becuri si de aia le schimb) si nu merg in momentul in care pun ledul imi deschide geamu din ce cauza se intampla asta?

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai grija ca ledurile nu-s omologate si risti sa platesti amenda.
Schimba-le cu becuri normale, similare cu ce ai avut inainte.

| costin007 explică (pentru Violleta2022):

Nimeni nu te controleaza la interiorul masini in legislatie nu scrie nicaieri ca este interzisa modificarea in interiorul masini daca nu va pricepeti nu mai raspundeti inutil...

| Violleta2022 a răspuns (pentru costin007):

Si unde ai scris tu, in topic, ca le schimbi doar in interiorul masinii?

| costin007 explică (pentru Violleta2022):

Scrie in butoanele masini tu ai butoane in afara masini?

| Violleta2022 a răspuns (pentru costin007):

Butoanele din interior pot aprinde si faruri sau chiar lumini de ceata.

| costin007 explică (pentru Violleta2022):

Ok bun si daca am zis becurine DIN butoane CE INTELEGI PRIN ASTA?

| Violleta2022 a răspuns (pentru costin007):

Du-te de te culca baiete, vezi maine despre ce-i vorba.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru costin007):

Las-o pe domnisoara, e dintr-o categorie mai deforizata si nu face altceva decat sa umple site-ul de raspunsuri inutile.

| Violleta2022 a răspuns:

Jenant, sa fii incapabil sa te exprimi intr-o fraza, dar sa continui sa o faci pe desteptul.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ori ai gresit/s-a intamplat ceva si s-a facut un scurtcircuit in zona butoanelor (de exemplu ai lasat in urma o bucatica de metal sub butoane, care face contact), ori circuitul placii cu butoanele de la geamuri e inseriat cu cel al butoanelor de iluminare, iar tu ai intrerupt circuitul, folosind led in loc de bec incandescent.
Te sfatuiesc sa incerci cu alte leduri; cele RGB sunt prea complicate pentru zona bordului, ia ceva intr-o singura culoare, eventual cu canbus. Uita-te bine in soclurile becurilor, sa nu fie acolo un scurtcircuit (un piciorus ramas de la vechile becuri, poate).

| relian a răspuns:

Lasa ca atat poate,Jassmina asa este ea,trebuie sa iei lucrurile si oamenii asa cum sunt.
Nu se pricepe,dar se baga,stii vorba aia, romanu e priceput la orice laughing
Se vede clar ca nu a inteles, apoi cand ai aratat ce lumini, tot sa cada ca ea trece la jigniri, tipic romanesc si intilnesti des la Jasmina tactica asta.
Legat de intrebare, cred ca nu ai legat bine ceva.Nu stiu ce fel de legaturi se fac la leduri, banui ca la fel, dar ceva nu-i bine, tu cand conectezi ledu ala deja da curent, da comanda la butonul respectiv.Baga bec normal iar si vezi ce se intampla. Poate se ating ceva contacte, fire pe undeva.
Ori poate trebuie ca ledu sa fie de tensiunea becului, nu stiu, mai ales asa pe net.
Cauta si tu pe Youtube, dar in engleza si poate gasesti ceva.

| Ghengbeng18381 a răspuns:

La Mercedes tot sunt foarte pulte probleme similare amuzante. De obicei e o eroare la calculator. Încearcă sa pui un bec normal. Dacă e aceiași treabă caută un electric. S-ar putea ca pe viitor sa îți moara masina in mers cand pornești ștergătoarele. Mi s-a întâmplat.la o mașină mai veche?