| CeQe a întrebat:

Salut Tpu.Am si eu o mica problema la bicicleta mea.Plasticul acela de la pedale a pocnit astazi si vreau sa schimb o cu alta pedala noua.dar faza e ca nu stiu cum sa o inlocuiesc.Ma puteti ajuta cu un tutorial ceva? happy
(ma refer la pedala in care punem piciorul si pedalam)

2 răspunsuri:
| a1doru a răspuns:

Ce atata filozofie? dai pdala veche jos si o montezi pa cea noua.singurul lucru pe care trebuie sa-l stii, este ca pentru a desuruba pedala, trebuie sa invarti cheia in sensul invers acelor de ceasornic.

| EmiiLoveYou a răspuns:

Pai te poti duce la un magazin de biciclete si vanzatorul de acolo sigur stie cum se monteaza asa ceva.

Am mai gasit si niste instructiuni poate folositoare:
Cum montez pedalele pe bicicleta?

Pasul 1 : procura-ti o cheie de 15. Pedalele au stantate doua litere pe axul pedalei : R si L. Asa cum probabil ti-ai imaginat, acestea reprezinta pozitiile unde trebuiesc montate pedalele : R pentru dreapta (de la Right) si L pentru stanga (de la Left).
Pasul 2 : dupa ce le-ai identificat, a sosit momentul sa le lubrifiezi. Trebuie sa le aplici un strat de vaselina inainte de montaj.
Pasul 3 : atentie la acest pas! Trebuie sa le infiletezi usor cu mina. Asigura-te ca intra relativ usor pe canal si ca nu vei forta deoarece exista riscul de a deteriora ulterior filetul.
Cum demontez pedalele de pe bicicleta?

Aici va trebui sa rogi pe cineva sa-ti tina angrenajul nemiscat. Deoarece va trebui sa le desfaci contrar directiei in care le-ai montat si inevitabil (avand un freehub), bratele angrenajului se vor misca in spate.