| Anonim2322343a a întrebat:

Salut, TPU!
Am si eu o nelămurire legată de cutia automata si manuala a mașinii:
Mașinile mai noi au la cutia automata si modul 'S(Sport)', dar există și modele identice care nu au cutie automata, adică primul cumpărător nu a vrut ca mașina sa aibă cutie automata. De exemplu Audi A6: cutia de viteze este automata sau manuala, fiind același model\ an de fabricare.
Întrebarea mea este cum intra o mașină care are cutie manuala in modul Sport?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Modul Sport de la automate, se refera in primul rand la modul de schimbare a vitezelor, si de 'manevrare' a ambreajului. Bineinteles, mai intra in functie si un soft mai agresiv pe partea de alimentare, alte setari la suspensie si sisteme de siguranta (ESP, ASR).
O masina cu cutie manuala, poate avea buton Sport separat, care actioneaza asupra alimentarii motorului, asupra suspensiei (o intareste), si eventual asupra controlului tractiunii, facand masina mult mai agresiva, reducand putin confortul, si mai ales economia de combustibil.
Am condus de exemplu Astra H cu mod sport si cutie manuala; fara buton apasat, la 2500rpm te ia somnul, iar daca apesi sportul la aceeasi turatie, te baga in scaun. Telescoapele se intaresc la comanda "sportului", consumul se mareste, motorul trage mult mai agresiv.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Se modifica directia, suspensiile depinde de dotarile masinii

| Anonim2322343a explică (pentru suntserios):

Nu la asta mă refeream. La cutia automata ai la schimbător S, dar la cea manuală nu ai. La asta mă refer, cum faci mașină care are cutie manuala să intre în modul Sport

| suntserios a răspuns (pentru Anonim2322343a):

Nu o faci, sau exista butoane / comutatoare speciale. Si majoritatea masinilor cu cutie automata au comutatoare pentru diverse moduri Eco, Conform, Sport, Sport+