| Baa_Cristi_1993 a întrebat:

am și eu o problema, am un ford focus 1.6 tdci, varianta cu 109 cp, cu filtru de particule, pe care l-am anulat și fizic cât și din soft. Problema este ca nu trage, merge foarte greu, dacă pornesc și ACul nu mai trage deloc și consuma foarte mult, în jur de 9-10 în oraș și 7-8 afara, știe cineva de la ce ar putea fi?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pot fi multe.
Vezi daca ai erori in ECU motor, vezi corectiile injectoarelor, parametrii motor, test retur injectoare, test compresie motor, stare filtru de aer, debitmetru, etc.
Alege un mecanic particular pentru treaba asta, ca fraierucii din service nu stau sa faca nici o constatare pana la capat, dau vina direct pe o piesa costisitoare (turbina, pompa de inalta, debitmetru), iti tin masina cateva zile si te usureaza de 6-10 milioane, apoi o iei, face la fel, iar ei se scot cu "trebuia schimbata si aia, era uzata".
Un mecanic la domiciliu vine cu burta plina, isi pune o muzica in garaj, mangaie pisica si ia piesele la verificat pe rand, pana gaseste "buba".
O constatare de service e de la 100 de lei in sus, se face in maxim o ora si nu e deloc 'profunda', de obicei te pun sa schimbi piese scumpe, fara sa fie siguri ca au legatura cu problema. O constatare la un mecanic particular e 30-80 de lei, si se intinde mai mult de o ora, eventual face si test de drum.