| AlexisJohn17 a întrebat:

am și eu o problema. Astăzi am dat bateria jos pentru ceva probleme iar când am pus-o la loc am inversat bornele, am pornit-o și am plecat cu ea, pe drum am văzut ca îmi arata martorul de la baterie în bord, am oprit am desfăcut capota și când m-am uitat mai atent, am observat ca firele erau puse invers. Vreau sa specific ca am mers ceva cu ea și culmea ca nu a luat foc laughing, în schimb s-a ars casetofonul și nu mai îmi arata cati km are masina și ceasul, ce sa se fi întâmplat? De la ce sa fie? Menționez ca masina porneste, siguranțele nu sunt arse ca m-am uitat, aștept ajutor de la voi

Răspuns Apreciat de Editori
| Raducons a răspuns:

Problema este ca s-a ars tot ce este electronic si mai ales digital, cred ca s-a defectat si circuitul care incarca bateria, Sigurantele sunt mari si de aia nu s-au ars si chiar daca erau mici se ardeau dupa ce se ardeau aparatele.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Inversand polaritatea bateriei ai ars toata electronica din masina, care a fost pornita si nu a fost protejata impotriva alimentarii inverse.
Ma mira insa, cum ti-a putut porni electromotorul masina, daca s-a rotit in sens inversat?

| sierra1 a răspuns:

Felicitări. E un miracol pentru mine că demarorul ți-a învârtit motorul și că a pornit, în condiții de polaritate inversată.

| Începătorul988 a răspuns:

Cum poti inversa bornele? Au semne clare de +,-, pe ele...
Ma rog, ne uimesti si pe noi cum ti-a mai pornit masina?
Si in legatura cu intrebarea ta, ti s-a ars tot ce tine de baterie, navigatie, maxidotul/minidotul, si toate cele.