| NoNameX0X a întrebat:

am și eu o problemă cu mașina.
Din greșeală am lăsat un consumator aprins o săptămână și am rămas fără baterie la mașină. Lăsând asta la o parte, am încercat să pornesc mașina prin 2 modalități.
1) Am adunat câțiva prieteni "animalici" pentru a mă ajută să împing mașina, crezând că o să pornească. Am încercat chestia asta de 3 ori. însă fără folos. mașina nu a pornit.
2) A doua încercare am făcut o prin cabluri electrice. Am rugat un prieten să vină cu mașina acestuia pentru a mi da curent. Am pus cablurile la bornele mele și ale lui, mașina lui fiind pornită. totul corect minus cu minus plus cu plus. A avut o accelerație constantă și am lăsat mașina mea aproximativ 2 minute la încarcat.
Apoi,am pornit mașina,cablurile fiind tot acolo, neatinse(adică nu le am luat) și mașina a pornit. Am accelerat o puțin la început, am mai lăsat cablurile aproximativ 1 minut iar în momentul când le am luat de pe borne, motorul meu s-a oprit instant, mașina neavând curent nici pentru un beculeț minuscul. Am mai încercat a 2 a oară aceeași procedură și la fel s-a întâmplat.
Acum. întrebarea mea este:
1)Este problemă de la baterie sau de la alternator? Pentru că știu că bateria nu are nici o legătură în timp ce motorul este pornit. mașina primește curent de la alternator. Dar chiar și dacă alternatorul ar fi stricat, nu înțeleg de ce motorul se oprește.
2)În caz că nu e problemă de la acestea 2, ce poate fi?
Mulțumesc

Răspuns Câştigător
| Heavenonearth a răspuns:

Este bateria dusă, e mort.Nu mai ai ce face decât să îți iei alta.Ai două alternative: 1.Reincarci bateria la redresor 24 de ore. Dacă îți revine după reîncărcare, ai scăpat.Trebuie să iei și apă distilată pentru baterie, probabil să fie scăzut nivelul de electroliți. Dacă nici după reîncarcare nu merge, atunci adio.
2.Baterie nouă.

| NoNameX0X explică (pentru Heavenonearth):

Mulțumesc de răspuns. Am să bag bateria la redresor și după să văd ce se întâmplă.

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Încarcă bateria complet pe un redresor, apoi vezi ce e de făcut. Poate fi intr-adevar incarcarea, dar nu merge pe ghicite.

| OldSoul a răspuns:

Din punctul meu de vedere alternatorul este defect 100%.

Daca alternatorul ar fi ok, masina odata pornita nu se va mai opri chiar daca deconectezi bateria de la masina, deoarece alternatorul produce toata energia necesara pentru functionarea motorului.

In cazul tau alternatorul nu a mai incarcat bateria, motiv din care ea s-a descarcat treptat, iar momentul in care ai uitat consumatorul activ, a fost picatura care a umplut paharul.

Oferind curent prin cabluri, ai furnizat curentul necesar pentru a porni motorul si a face alimentarea acestuia cu energie electrica.

Odata cu decuplarea cablurilor, masina a ramas pe bateria si alternatorul sau.
Bateria fiind moarta/descarcarcata, ea nu mai retine curentul, deci nu avea ce sa ofere pentru functionarea motorului.
Alternatorul fiind defect, el nu mai produce curent, concluzia e ca si cea de mai sus.
In lipsa unei surse de energie electica, fie ea provenita din baterie sau direct din alternator, motorul nu are energie suficienta pentru a-si asigura functionarea, prin urmare aceasta se opreste, si nu mai poate fi pornit pana nu se intervine asupra bateriei.

Bine, tin a precizez ca aceasta e o posibilitate.
Mai exista cazuri la unele modelele in care exista si un calculator al bateriei, astfel aceasta comanda alternatorul cat curent sa furnizeze astfel incat bateria sa fie incarcata corect.
Daca acumulatorul a fost inlocuit, exista posibilitatea ca "masina" sa nu fi fost informata(Calculatorul sa nu fie adaptat cu noua baterie), astfel incat acesta nu mai permite altferantorului sa furnizeze energie pentru prevenirea unei eventuale defectiuni.

Sa fac si o mica comparatie pentru a intelege mai bine.
Tu ai telefonul tau, bateria ta este descarcata complet, pui o alta baterie, pornesti telefonul, apoi scoti bateria, in momentul acela telefonul se va inchide.
Desigur, daca ai fi avut telefonul conectat la un incarcator, ai fi putut sa-l pornesti si cu bateria ta atat timp cat este conectat la retea.

Asa este si aici.
Sper ca am reusit sa ma fac inteles.

| Muresan_Marius_Ioan_1975 a răspuns:

Părerea mea e, ca nu ai incarcare..trebuie verificat alternatorul... tind sa cred ca sunt stricate diodele...sau releul de 8ncarcare, după care reîncarci acumulatorul mașinii și dacă tine curentul în ea, ai scăpat pentru o vreme de cheltuiala cumpărării altei baterii(acumulator)