| AlexAnder455321 a întrebat:

Salut tpu..am si eu o problema cu un golf 3 1.8 55kw. Am schimbat recent filtrul de benzina si acum am constatat ca consuma enorm de mult, cu 10 litri de benzina am facut cam vreo 20 de km....de la ce poate fi? ( pana sa schimb filtrul avea un consum bun)

6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Mai mult ca sigur iti curge benzina, probabil pe la filtru.
Du-o pe un elevator, sa vezi pe unde curge.
Daca ar intra toata benzina aia in motor, ar mirosi uleiul a benzina si ar fi foarte subtiat, ar scoate fum negru, ar mirosi a benzina dupa tine...

| AlexAnder455321 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu am pierderi... dimineata cand pornesc masina porneste mai greu iar motorul nu merge rotund si sta pe undeva la 1400 de ture..si scoate un fum negru iar dupa cateva minute isi revine.o opresc...si cand ii dau a 2 a cheie porneste la sfert

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru AlexAnder455321):

Atunci cauta un mecanic bun la motoare, ideal cunoscator al motoarelor VW, ca ai o problema mai grava, poate sonda.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Filtrul nu are treaba cu consumul. Ai alta problema. Du-te la service rapidwinking

| SomeRomanianGuy a răspuns:

Filtrul n-are nici o treaba cu consumul ridicat, mai ales ca l-ai si schimbat. Problema e altundeva...

| SomeRomanianGuy a răspuns:

Doar ce mi-a venit: daca zici ca ai facut 20 km cu 10 litri benzina de cand tu ai schimbat filtrul de combustibil, inseamna ca tu ai pierderi mai de carburant si inclin sa cred ca montarea incorecta a filtrului duce la fenomenul asta. Verifica repede, nu-i de joaca cu benzina care se scurge...