| costin007 a întrebat:

am si eu problema cu un renault megane 2 din 2007, mi s-a resetat ceasul din bord si nu il mai pot regla, masina fiind cea cu navigatie carminat dar eu mi-am pus navigatie cu Android pe ea in locul celeilalte. Cum se regleaza ceasul din bord?

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca este ceas electromecanic, atunci trebuie sa aiba ceva rotita care se poate invarti. Uite-te si in spatele ceasului!

Daca este ceas digital, atunci trebuie sa aiba cel putin 2 butoane, dintre care unul este pentru comutarea pe regim de setare si/sau modificarea segmentelor (ora, minut, luna, anul). Aceste butoane, de regula, sunt amplasate pe panoul frontal sau lateral a ceasului, eventual pe spatele lui.

Daca nu se vad asemenea butoane, dar in spatele ceasului se gaseste o mufa, atunci ceasul este comandat de la un alt dispozitiv, poate chiar de la sistemul de navigatie inlocuit.