| costin007 a întrebat:

Salut TPU, am si eu un difuzor de subwoofer de 1200w maxim si 600w nominali, de ce putere trebuie sa fie statia? Pot pune un mtx rt 60.2?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Statia are voie sa aiba puterea de iesire maxima MAI MICA decat jumatatea puterii (RMS) scris pe difuzor!
Daca puterea este mai mare, atunci difuzorul se poate arde.

| Frank51 a răspuns:

Amplificatorul trebuie sa fie de 2x mai puternic decât puterea declarată de difuzor deoarece acea putere este incorect și fals declarată. Din păcate și amplificatoarele au puteri declarate false, așa că trebuie să cumperi unul de renume sau unul de 4x mai puternic.