| lungullg a întrebat:

am si eu un opel astra g 1.6 benzina motorul de 74kw ( sau cv genul). Cand pornesc motorul dimineata (fiind rece motoru)da cu fum alb si cand o acelerez nu mai spun zici ca a luat foc masina, iar dupa ce motorul se incalzeste fumul nu mai are aceiasi intensitate este mult mai mica abia se observa dar scoate funingina (tot cand o turez )asta am vazut cand am parca cu spatele la o masina parcata si am coborat sa iau cv din porbagaj si am vazut pata neagra nu o vazusem cand am dat cu spatele asa ca am rugat un prieten sa tureze si am tinut mana neagra s-a facut. Mai vreau sa spun ca masina nu are revizia facuta (filtre, ulei, etc) de 25000 de km si am mers cu ia pe la tara vara asta numai pe drum de tara va inchipuiti praf la tara la greu plus ca am sarit si distributia cu 5000 de km plus ca am toba sport si acel martor de la emisi noxe apris nu stiu seamana cu un robinet sau ceva genul intrebarea acum vine daca fac revizia schimb toba cu originalul si schimb distributia se rezolva aceasta problema cu fumul alb prea mult si si funingina sau ce ar trebui sa fac, maine ma duc la tester dar as vrea niste pareri de la cunoscatori si cei care au patit. Ofer funda!

2 răspunsuri:
| blAster85 a răspuns:

Probabil papa ceva ulei daca nu papa mult e ok martorul poate fi EGR blocat murdar. uleiul ar trebui sa il schimbi pe la vreo 15mii.eu schimb la 10 ca am turbina. poti sa vezi nivelul macar de ai zis ca nu ai facut schimbul.risti sa ramai fara motor.

| Beres_Andrei_1982 a răspuns:

Fumul alb e uleiul deci motoru e obosit și trebuie sa bagi multi bani sa repari