| Cumpanasu_Madalin_1998 a întrebat:

Am um ford mondeo mk4 2.3L benzina din 2008. Motorul a ramas fara ulei si a inceput o bataie, l-am desfacut si am aflat ca singura problema era la unul dintre cuzineti de la pistonul 1. Am cautat pe tot internetul si nu gasesc cuzineti. Intrebarea mea este : cu ce marca sau cu ce model se mai potrivesc cuzinetii astia sau unde as putea sa ii gasesc? Multumesc

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Motorul a ramas fara ulei si a inceput o bataie"

foarte probabil să fie muuuult mai mare paguba (o vezi după ce repornești motorul)

| Panamax a răspuns:

Bataia aia poate a afectat vibrochenul.Ar trebui masurat cu un micrometru sa vezi daca s-a ovalizat.
Setul de cuzineti se poate comanda la orice reprezentanta Ford.

| suiramvl a răspuns:

37072600 cod set cuzineti dimensiune standard pe marca kolbenschmidt. daca te ajuta.

| Cumpanasu_Madalin_1998 explică:

Multumesc pentru cod, am gasit ceva pe ebay, am dat comanda, scrie mai multe marci printre care si mondeo. Scrie ca este pentru motorul de 2.3l, asta este, vad cand o sa vina daca se vor potrivi sau nu. Nu a fost mare investitia.

| Cumpanasu_Madalin_1998 explică:

Nu au foat afectate alte piese, motorul a fost desfacut si verificata fiecare piesa ca ar fi putut sa se uzeze atunci. Am masurat si cu micrometrul arborele, e perfect, pistonul la fel, nu a facut zgarieturi. Totul este perfect in afara de un cuzinet.