| sskrillex96 a întrebat:

Am un Audi a4b6 1.9 tdi din 2002. Am cumparat-o acum 3 luni timp in care am facut vreo 7000 de km si niciodata nu am turat-o (nici macar la relanti) mai mult de 4000 rpm, mentionez ca are linia rosie la 4500.
De regula in mers schimbam treptele de viteza pe la 2900 si mergeam cam pe la 2300 rpm, astea sunt detalii.
Astazi am pornit si stand pe loc am turat-o de cateva ori pana pe la 5000, 5-10 secunde,
SI SCOTEA FUM NEGRU
De ce? Oare s-a mai "curatat", "desfundat" motorul?

Răspuns Câştigător
| ClaudiuM1997 a răspuns:

E ceva oarecum normal la diesel vechi ce nu are dpf sa scoata fum negru. apropo, nu e ok deloc să pornești motorul si sa il turezi pana la linia rosie cand motorul e rece. atata timp cat nu scoate fum negru mereu ( gen si cand il turezi pana in 3000-3500) e ok.

| sskrillex96 explică (pentru ClaudiuM1997):

Mersi de raspuns! Am gresit ca am turat masina la rece asa tare. avea undeva pe la 60 de grade, nu a fost bine, acum mi-am dat seama. Chiar in momentul ma uitam la un video despre fumul negru in legatura cu dpf-ul si ai dreptate.

1 răspuns: