| EdyPn a întrebat:

Salut TPU! Am un BMW e90 325d și vreau sa ii schimb uleiul. Ce ulei recomandați la 304. 000km 5-40 sau 10-40?
Rog din suflet sa nu răspundă pietoni (300. 000km)

Răspuns Câştigător
| JusTPauL a răspuns:

Normal 5w30 dacă nu consuma ulei motorul. Adică ma refer ca nu are uzura mare, chiar dacă are km mulți.
Dar poți sa mergi și pe 5w40, e dif de vreo 10% ca și vâscozitate.
Dar sa ți cont ca dacă ai dpf on o sa ți-l înfunde mai repede 5w40.
Orice tip ai alege sa mergi pe mărci de top, gen motul sau liqui molly și nu o sa ai probleme la motor din cauza uleiului, iar ca și schimb 10-15k maxim.

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Depinde ce indica capacul de la motor sau manualu masinii

| darrio2007 a răspuns:

Aceeasi intrebare adresata unui mecanic de la o reprezentanta BMW, te-ar ajuta mai mult.

| xerxes1 a răspuns:

Renunta la doua shaorme si pune un ulei sintetic in cazanul tau.

| Alexuţ02 a răspuns:

Cel mai bine vorbesti cu mecanicul sa se uite ce ulei necesita dupa codul de motor, dar raspunsul meu e ca 5

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Nu cred ca motorul ala e facut sa accepte 10w-40.

| JusTPauL a răspuns:

Ma gandesc ca 325 este de fapt 3L dacă este lci.
Chiar dacă are 300k, producătorul recomanda 5w30.
In cel mai rău caz dacă consuma ulei, un 5w40.
Eu pe 2l 177 250k, merg pe 5w30 motul, chiar daca îmi consuma 1l la 10mi.

| EdyPn explică (pentru JusTPauL):

Salut. Îți Multumesc de răspuns. Are o pierdere la garnitura Spy nu este o scurgere mare dar este costisitor de schimbat. Am sa o schimb când ma lasă ambreiajul pana atunci completez Deci zici ca e bine5-40?

| JusTPauL a răspuns (pentru EdyPn):

Normal 5w30 dacă nu consuma ulei motorul. Adică ma refer ca nu are uzura mare, chiar dacă are km mulți.
Dar poți sa mergi și pe 5w40, e dif de vreo 10% ca și vâscozitate.
Dar sa ți cont ca dacă ai dpf on o sa ți-l înfunde mai repede 5w40.
Orice tip ai alege sa mergi pe mărci de top, gen motul sau liqui molly și nu o sa ai probleme la motor din cauza uleiului, iar ca și schimb 10-15k maxim.

Răspuns utilizator avertizat