| VwBora a întrebat:

am un bora 2001, am martor în bord pentru portbagaj,martor lichid,și as vrea sa știu dacă pot sa activez martorul de centura și martorul pentru ușile laterale, se poate?

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca nu vin la bord din fabrica nu poti, doar astea moderne au martorii doriti de tine

| VwBora explică (pentru mgtow):

Ele se văd în dacă te uiți atent, dar nu au becuriși nu funcționează

| OldSoul a răspuns:

Becuri au toate, martorul pentru portierele laterale e deja activat, probabil ai problema cu switch-urile, sau modul de confort daca nu se aprinde acel martor.
Cat despre martorul de centura, e putin mai compliat, il poti activa dar nu va functiona, va sta putin aprins iar apoi se va oprii, daca vrei sa fie functional, mergi si iei de la dezmembrari chestiile alea in care intra centura cu senzori, tragi cablajul pana in spate la ceasurile din bord (iti spun eu la ce pin) activezi din diagnoza acel martor, si mai apoi va fi functional, daca nu vei pune centura va fi martorul aprins si tipa in primele 10 secunde de cand pui contactul si cam atat.

| VwBora explică (pentru OldSoul):

Contează de ce marca iau teaca la centura? adică poate sa fie și audi sau altceva?

| VwBora explică (pentru OldSoul):

Deci normal ar trebui sa-mi meargă martorul pentru portiera?

| OldSoul a răspuns (pentru VwBora):

Din cate stiu eu sunt toate la fel, de audi ar trebui sa mearga, eventual ii rogi pe cei de la dezmembrari sa le compare cu cele de bora.
Normal acel martor ar trebui sa mearga, exceptii ar fi daca au fost schimbate ceasurile de bord, in unele cazuri se intampla sa nu mearga.
Incearca sa pui plafoniera in pozitia in care lumineaza cand sunt portierele deschise, daca atunci nici plafoniera nu lumineaza, ceva e defect, fie modulul de confort fie switchurile din portiere.

| VwBora explică (pentru OldSoul):

În marginea luminile din plafon când e orice portiera deschisa