| catalingl a întrebat:

am un fiat punto s din 1997 motor 1108 benzina si azi am vazut ca in bord imi apare un fel de stropitoare si nu se mai stinge si nici masina nu porneste...inainte cand bagam cheia in contact se aprindea stropitoarea aia si se stingea imediat si pornea masina dar acum nu se mai stinge si nici numai porneste..intrebare mea este: ce inseamna stropitoarea aia si de ce numai porneste masina?

Răspuns Câştigător
| 0rlando a răspuns:

Nasol, ăla e martorul pentru injectoare.
Dacă ai noroc, sunt doar înfundate.

10 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Dacă „stropitoarea" este cea din imagine, verifică nivelul de ulei, probabil este mult sub nivelul minim.
Dacă este așa, completează-l.
http://optix.ro/Diagnoza-Auto-Chip-Tuning/images/martor-ulei1.jpg

| catalingl explică (pentru 0rlando):

Nu este asa...stiu ca imaginea aia e de la ulei dar nu imi apare asa...este cu totul alta

| 0rlando a răspuns (pentru catalingl):

Ar fi bine să-i faci o poză. Nu-mi dau seama ce martor seamănă cu o stropitoare...

| catalingl explică (pentru 0rlando):

Exact asta este straight face si sta aprins si nu porneste masina...inainte se stingea imediat dar acum sta aprins

| catalingl explică (pentru 0rlando):

Da, aşa cred şi eu.
s-au blocat/înfundat injectoarele pentru că am mers cu rezervorul aproape gol, alta cauză nu îmi pot închipui. mersi mult

| Vasile_Viorel_Muraru_1980 a răspuns (pentru 0rlando):

Salutare,am și eu un fiat brava din 97, 1, 6 16valve,, și mi s-a oprit motorul in mers,, nu stiu DC dar benzina aveam aproape jumătate de rezervor,,, mi sa întâmplat de 3ori să-mi moara motorul,, acum nu mai pornește deloc,, ai idee ce are?

| 0rlando a răspuns (pentru catalingl):

Nasol, ăla e martorul pentru injectoare.
Dacă ai noroc, sunt doar înfundate.

| Eleanor164 a răspuns:

Este martor de la bujie!

| SO_Sorin_1986 a răspuns:

Salut..sti care e problema? esti bobina de inductie..asa mi.a parut si mi.e...si am schimbat bobina..si a fost ok..iti garantez ca e asa ca mine..schimbo tu

| Matei_Diego_1988 a răspuns:

Salut am si eu o problema asemanatoare cu a ta, am un fiat bravo tot in 97 si la fel mi se aprinde acea "stropitoare", ai reusit sa rezolvi problema? la mine se opreste masina dupa 10 min de tinut la relanti si nu mai porneste pe urma trebuie sa o las cel putin 1 ora sa porneasca iar insa aceeasi problema. cum i-ai dat de cap?