| bogdanp a întrebat:

Am un Golf 4 1.9 TDI 101 cai din 2002.Acum 4 zile am ramas defect, s-a auzit un troncanit si a inceput sa scoata fum.Am oprit motorul in viteza pentru ca mi-a fost frica ca se poate sa o ia pe ulei! Am verificat joja de ulei si nivelul era foarte crescut (undeva la jumatatea jojei), am presupus ca a intrat motorina.Am urcat-o pe trailer si am dus-o in service.Azi m-a sunat mecanicul si imi spune ca 3 injectoare sunt praf, si garnitura de chiloasa arsa! E posibil asa ceva? Sa pice 3 injectoarea de odata? Nu am avut nicio problema cu pornirea, simptome nu au existat (masina pornea la sfert de cheie si la -10-15 grade).Ma costa 600 RON reconditionarea unui singur injector si 1800 ron unul nou.Astept parereri, va multumesc!

8 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Poate are dreptate.Nivelul este mare de la motorina ne arsă! Dar chestia cu trasu trebuia să fi fost mai înainte nu sau dus injectoarele în 2.3 minute.
Cauza motorină foarte proastă!

| RANGE a răspuns:

Mai bine le iei di dezmembrari injectoarele, dar parca mi e greu sa cred sa cada asa dintr o data 3 injectoare si zici ca nu te a dar nici un simptom in trecut, i_a du-te tu la alt service, sa nu fie sarita cumva de la punct? Bafta!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ai incredere in nenea mecanicul atunci se prea poate sa fie cum spune el.
vezi poate gasesti ceva injectoare sh pe la dezmembrari sau ceva de genul. nu stiu daca merita reconditionate.

daca nu ai incredere in nenea meacanic, sau nu e un service de incredere mai cere o parere

oricum astea sunt riscurile la diesel

| ginoeugen23 a răspuns:

Troncanitul s.a auzit de la injectoare. (cum bate avansul la dacie daca stii)dar nu se poate toate odata...

| bogdanp explică:

Am uitat sa mentionez, masina a inceput sa tremure si parca motorul numai tragea.Se poate sa fie turbosuflanta?

| 0rlando a răspuns (pentru bogdanp):

Garnitura clar este de vină, de unde și nivelul crescut de ulei.
Cât despre injectoare, este foarte posibil să fie defecte, din moment ce acuzi scăderea puterii și tremurat.

| bogdanp explică:

Din nou am uitat sa mentionez, motorul e cu pompa-duse!

| Toninel a răspuns:

Du-te la un mechanic autorizat wolskvagen i cea mai buna solutie
si sa cumper toate 3 injectoarele noi te costa mai mult ca masina