| Vali1722 a întrebat:

Salut TPU! Am un golf 5 1. 9tdi bls cu 105 cai și filtru se particule, ce ulei ar trebui sa ii pun? Eu acum am băgat un 5w-40, dar în carte îmi scrie 507.000 iar pe eticheta lipita pe usa din stânga scrie 501.14.

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Foarte bun uleiul folosit. Dacă totuși vrei să fii mai catolic decât papa, poți pune 5w30

| Vali1722 explică (pentru sierra1):

Ii bagam înainte și nu eram asa de mulțumit, am băgat 5w-40 și sunt mulțumit dar voiam sa ma asigur pentru ca nu prea sunt pasionat de ele.

| Digikey a răspuns (pentru Vali1722):

Daca masina are filtru de particule se baga doar ulei care respecta norma 507.00.
Daca bagi altceva il strici prematur.
Dar daca tu esti multumit, baga ce-ti trece prin cap.

| Digikey a răspuns:

Orice ulei care respecta 507.

https://targuldepiese.ro/......c-1212.htm