| RopeRop2 a întrebat:

am un Mercedes E class 2002 cu cutie automata, tocmai l-am scos din service am schimbat ulei-ul de la cutia de viteze și acum nu mai schimba vitezele, merge doar cu treapta 1 si când încerc sa o schimb manual nu vrea,aveți idee ce are? Am uitat sa menționez ca dacă o bag in drive, face un zvâc asa masina, dau funda!

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Daca ai scos masina din service ar fi trebuie sa mearga banui nu? Sau in service de ce ai dus-o? Deci o duci inapoi si le spui ce problema ai.
Poate ca si s-a dus ambreajul de suflet, ca urmare miscarea nu se transmite, ori se transmite 3 lulele asa ca nu are in ce viteza sa schimbe.Dar cel mai indicat este sa mergi sa o scanezi, la bord sigur ti s-a aprins check engine ala, deci daca face zvac cum zici torque ala s-ar putea sa fie dus, adica mai simplu spus ambreaju.Zic si eu, ca asa din ce spui tu nu prea vad s-a fie altceva.

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ai luat-o asa? Nu ai lasat-o inapoi celor de la service?
Nu stiu eu prea multe despre cutiile automate, dar:
-ori nu ii place uleiul care s-a pus
-ori au deranjat baietii ceva pe acolo
-ori e o simpla coincidenta ca s-a stricat acum cutia.
In tara sunt destul de putine cutii automate, iar mecanicii sunt si mai putini. Trebuie sa alegi un service cu experienta in transmisii automate, ca service-urile banale de la noi, stiu doar sa faca revizii la VW, Opel si Dacia. Daca le duci ceva mai diferit, trebuie sa le explici tu ce masina e aia, ideal ar fi sa le lasi si un tutorial cu ce au de facut.