| Frank51 a întrebat:

am un passat din 2002 1.9 avb, mi-a picat injectorul 4, dar masina porneste si merge bine, doar ca trepideaza putin si ajunge motorina in baia de ulei cred ca pe la oringurile de la injectorul 4. intrebarea este, daca schimb uleiul, si pun sa fie la minim, si merg cu masina asa, 60km pana la service, si merge asa in 3 pistoane, se poate intampla ceva, in afara de fum din cauza motorinei nearse si uleiului care ies de pe pistonu 4?

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Poti merge asa, dar sa nu soliciti motorul prea tare.

| Frank51 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Un baiat mi-a spus ca se poate topii pistonul, sau asa ceva. Dar m-am tot gandit, oare cum se topeste ceva daca nu se exercita caldura asupra acelui lucru.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Frank51):

Se intampla intr-adevar sa se mai topeasca pistoane de la injectoare blocate pe deschis, insa doar la motoarele 1.5 dci am vazut asta.