| paulwalkerfan a întrebat:

Am un prieten care are un bmw e39 530i care are vreo 230-235 de cai. Vrea sa ii adauge cip sau ceva de genul. cam cata putere i-ar mai da? Poate sa faca in asa fel sa o duc la 300 de cai? Afecteaza cu ceva daca o cipuieste sau ceva de genul?

2 răspunsuri:
| kMirke a răspuns:

Eu stiu ca un asemenea cip iti mai da 20-30 de cai in plus, doar atata! happy

| DarkCrucifix a răspuns:

Lucrurile nu merg asa, e39 nu are turbo, deci orice chip sau reprogramare daca iti da 1-2cp poti sa fii fericit. De la motoarele cu turbo poti scoate undeva la 20 30cp, personal am scos si 40cp din reprogramare dar ambreiajul suferea mult. Pe scurt, nu o sa obtii nimic, si inca un sfat, renunta la chip'uri, din experienta mea chip'urile ''inseala'' calculatorul de bord spunandu'i sa injecteze mai mult combustibil dar degeaba daca nu ai aer. O sa-ti consume mai mult si....cam atat. Salutari si numa bine happy