| Argelean a întrebat:

Am un scuter chinezesc de 50cc 4t. Am mers cu el si mi s-a rupt cureaua. Dupa ce am inlocuit cureaua cu una noua scuterul nu mai vrea sa porneasca, cand dau cureaua jos porneste la prima pedala.Cum sa-l pornesc cu cureaua, mentionez ca nu merge la electric pornita deoarece nu e buna bateria

4 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Nu sunt mecanic, dar cel mai bine este să mergeți la un atelier auto. Trebuie, dacă mai aveți cureaua veche să o comparați cu cea nouă. De asemenea, luați în considerare faptul că cureaua nouă este mai rigidă. Iar, dacă spuneți că nu aveți bateria bună, fără curea pornește, atunci trebuie să înlocuiți și acea piesă care asigură pornirea, căci este uzată și nu mai are puterea de a mișcă o curea nouă, inclusiv o baterie nouă.

| Denila123 a răspuns:

Salut te ajut eu, au căzut rolele la variator, credeam de-aia nu mai pornește.

| Denila123 a răspuns:

Desfă variatorul pune rolele la loc si gata

| Argelean explică (pentru Denila123):

Pai da, dar daca dau cureaua jos porneste la prima pedala. Daca pun cureaua pe el da sa porneasca dar nu porneste