| ContDeTpuFTW a întrebat:

Am un scuter in 4 timpi si astazi cand l-am pornit s-a auzit un sunet ciudat de la el si s-a oprit.
Cand incerc sa il pornesc se aude un fel de racait si nu merge.
Probabil a ramas fara ulei si asta ar putea fi problema.
Care este problema si ce as putea faca sa o rezolv? !

Răspuns Câştigător
| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Uita-te daca mai ai ulei in el in primul rand. Pai daca ai mers fara ulei, problema poate fi pistonul si cilindrul dar in acelasi timp si ambielajul! Demonteaza-l si contoleaza in ce stare este pistonul si segmentii, urme de zgarieturi pronuntate pe piston, segmenti rupti. Apoi vezi daca ambielajul se misca usor la mana. Daca nu esti in masura sa-l demontezi tu cauta un mecanic scutere!

| ContDeTpuFTW explică (pentru Jicarean_Calin_1960):

I-am pus niste ulei la plecare dar cred ca s-a consumat. Cand mergeam cu scuterul am vazut ca nu prea scoate fum dar am inteles ca nu e bine sa ii pun ulei rece peste cald deci nu am pus. Am luat o pauza si cand l-am pornit iar si cand am ambalat s-a auzit un sunet de pocnitura dupa care s-a oprit si cand incerc sa il pornesc se aude un racait.

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns (pentru ContDeTpuFTW):

Nu stiu cine ti-a bagat in cap ideea ca nu-i bine sa pui ulei rece peste cel cald? Total gresit, nu se intampla nimic, ai procedat gresit, dar ii greu sa schimbi oamenii... odata ce s-au obisnuit sa aplece urechea la toate prostiile "am auzit ca nu-i bine sa pui ulei rece peste cel cald " acum platesti si vreau sa te intreb vin cei ce ti-au dat astfel de sfaturi sa-ti dea vreun banut? Nu! Consulta mecanici auto-moto de la tine din zona cand ai dubii asupra unei probleme si nu mai asculta parelologi de doi bani!