| ZoLd a întrebat:

Are ceva daca pun benzina de 99 la drujba si motocoasa? Adica cu benzina de 95 mi se pare ceva mai puturoasa.si de ceva timp bag numai de 99..vad ca a cauzat nimic pana acum!

Multumesc, Funda!

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Este foarte bine, atata timp cat fabriciantu nu zice nimic legat de benzina atunci de preferat este sa folosesti benzina mai buna, sau cu cifra octanica mai mare.Ba cei care folosesc astfel de scule zilnic recomdanda, chiar si magazinle care vand aceste scule recomanda sa folosesti benzina cu cifra mai mare, mai ales daca folosesti rar coasa aia.
De exemplu am vazut, cum le zice power washer, sau masina din aia de spalat cu presiune la care pe capacu de la benzina spune sa nu pui decat benzina din aia slaba.deci la motocoase nu am auzit, nici nu am vazut.Doar am specificat ca este pentru prima data cand vad asa ceva.
Lla drujbe,, coase etc daca folosesti rar este buna benzina cu cifra mare, altfel cand vei dori sa o pornesti iar iti va manca zilele, benzina aia puturoasa lasa pe piese calamina, mai ales pe la carburator si de acolo probleme balamuc. Daca folosesti zilnic este f buna si benzina slaba de care spui.Nu cred ca e mai puturoasa,ti se pare tielaughing poate zgomotul e mai altfel,suna altfel o benzina cu cifra diferita,pentru ca arde diferit,zic si eu.
Am gasit pe Youtube la americani,aia care taie lemne, tunde iarba zilnic chestia asta cu benzina, apoi am fost si intr-un magazin si era un tip la fel se ocupa cu din astea, asta era jobu lui si la fel mi-a recomandat, benzina scumpa laughing
Cand ai ceva intrebri mergi pe Youtube dar cauta in limba engleza, o sa fii surprins cate chestii gasesti.

3 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Sa nu uiti de ulei, turatie moderata pentru supapa

| danutzu96 a răspuns:

Nu are nimic, baga fara probleme. Uleiul de motor sa fie cel specificat de producator.

| Alexandru250201 a răspuns:

Nu are nimic