| Ovidiu_Stoia_1990 a întrebat:

as avea mare nevoie de ajutor cu un sfat, mi-am luat si eu carnetul recent si am optat pentru o mașină nouă cu cai puțini, până imi fac si eu "rodajul" ca șofer, masina fiind un logan din 2020 full option. Ei bine boxele din fabrică ma dezamăgesc foarte tare, eu fiind puțin audiofil. Ei bine întrebarea e ce boxe imi recomandați sa pun pe ușile din fața si din spate, care aibă un bass decent si claritate la volum înalt (nu vreau optez pentru un subwofer încă poate daca n-aș fi mulțumit de boxele pe care mi le recomandați)? Multumesc anticipat ❤

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Recomand in primul rand izolarea portierei cu placi adezive, altfel nu o sa sune niciodata bine muzica. Loganul este foarte slab antifonat, de acolo si sunetul slab.
Nu stiu sa-ti recomand difuzoare ok, eu in general schimbam HU la masini, reconditionam difuzoarele originale daca era cazul, si montam subwoofer. Cu exceptia unui Ford, am avut noroc de masini cu difuzoare bune.
Am pus pe un Mercedes vechi niste MTX-uri pe fata pentru medii, dar eram pustan pe vremea aia, important era subwooferul imens (toxic 2x12").
La un Opel Vectra am avut sonorizare Blaupunkt si era varza, la a doua Vectra aveam sonorizare Grundig si e foarte foarte ok, pusesem subwoofer ca il aveam, dar l-am dat jos, ca strica sunetul, genera prea multe vibratii.
Acum am tot o Vectra, navigatia e Blaupunkt si e doar decenta, probabil voi pune subwoofer mic, de completare.
Pentru boxe spate nu te sfatuiesc sa investesti mult, pentru ca alea nu prea se aud in fata. Baga toti banii in difuzoare calitative si antifonare in portierele din fata, pentru ca pe alea le vei auzi 90%.
Vezi pe eMAG sau www.beloud.ro ce gasesti in diametrul tau. Fii atent si la difuzoarele vechi, majoritatea au un fel de distantier built-in, daca pui ceva aftermarket e nevoie de un inel din lemn (MDF) pentru a sta in pozitia corecta. Fara acel distantier iti intra prea mult in portiera, sunt sanse sa il loveasca geamul la deschidere, ori sa ajunga apa pe el. In caz ca nu stiai, cand ploua afara, apa intra putin pe langa cheder, si se scurge pe jos, unde portiera are scurgeri. Asa se intampla la toate masinile.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, felicitari pentru noua achizitie, desii este timpul nepotrivit sa achizitionezi ceva ce nu poti folosii pe urmatoarele 2-3 luni, din cauza interdictiei de moment, care se va extinde cu siguranta.
In ce privesc boxele, te sfatuiesc sa le pui in casa, fiindca pe masina nu o sa poti asculta muzica tare, fiind inutil sa cheltui atatia bani si sa le tii incuiata intr-o cutie.

| Ovidiu_Stoia_1990 explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc frumos, și am profitat puțin de această perioadă deoarece uzina Dacia face puțină pauză datorită acestei pandemii, si am luat mașina cam cu o mie de euro mai ieftină din reprezentanta decât era in februarie.

| Digikey a răspuns:

Nu este doar de la boxe, necazul pleaaca de la radio cd.Am mers cu un Duster nou cam3000km si nu mi-a placut deloc cum se aude.
Si am si eu boala cu audiofilia.

| Ovidiu_Stoia_1990 explică (pentru Digikey):

Din punctul meu de vedere radioul e destul de calitativ având si bluetooth si mufa jack din fabrică plus optiunea de a suna persoane din lista da direct de pe el.
Boxele m-am interesat si au undeva la 15w pe 2 cai, sunt decente dar nu ma satisfac.

| Digikey a răspuns (pentru Ovidiu_Stoia_1990):

Optionalele nu influenteaza calitatea audio.Amplificatorul intern mi s-a parut de cea mai slaba calitate.Sunet sters, searbad fara pic de viata.
Daca asculti un RNS510 de pe un VAG cu difuzoarele alea no name cu care vin din fabrica o sa ramai surprins de diferenta.