| IonutAlexandru199723 a întrebat:

as avea si eu o dilema. Eu sunt plecat in alta tara si am o masina in ROMANIA si cat de curand posibil trebuie sa ii fac ITPul, dar eu nefiind in tara l-am rugat pe varul meu sa il faca pentru mine. Dar el mi-a cerut CIV-ul masinii, TALONUL si Masina sa fie asigurata pe luna respectiva, apoi a pronuntat ceva precum ca o sa se treaca drept martor la respectivul ITP. Eu nu inteleg ce e acel martor la itp. Plus ca masina e trecuta pe numele meu...

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu e martor, ci persoana care prezinta.
La ITP, pe langa actele mentionate de tine, se cere si cartea de identitate (buletinul) celui care prezinta masina la itp (soferul). Nu apare nimic diferit in actele tale, aia e procedura normala.

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nici eu nu știu ce vrea să spună cu „martor la ITP"; n-am mai auzit așa ceva.
De putut, poate să facă inspecția pentru o mașină care nu e pe numele lui - nu e nicio restricție în acest sens, cât timp are documentele pe care le-ai scris și tu mai sus (talon, CIV, RCA valabil).

| mgtow a răspuns:

Asa e procedura cand merge cineva in locul tau la ITP, altfel aia de la ITP nu-l lasa sa iti duca masina la inspectie