| nllbia99 a întrebat:

As dori niște păreri de la voi, as vrea sa îmi cumpăr o mașină pe care sa o am în viitor, mai multi ani, nu doi 3, nu știu ce sa aleg dintre, Passat, Golf și Mondeo, toate acestea din anul 2015, lungi,adica Kombi.
M ar interesa, avantaje, dezavantaje, preturi piese, rezistenta, consum.
Mulțumesc frumos, abea aștept sa ma ajutați în ceea ce sa aleg, aștept mult mai multe păreri, va rog!

4 răspunsuri:
| antimulte a răspuns:

Pai hai pe rand, Passatul consuma, indiferent de motor mai mult ca celelalte. Ca piese fiind tot VW vor costa aproximativ ca cele de Golf. Fordurile pe de alta parte sunt foarte fiabile. Daca vrei una ok si cu costuri cat mai mici, alege un Golf. Din cate poti vedea pe orice site de piese auto, cele de VW sunt usor mai scumpe decat cele de Ford, nu neaparat si mai bune, dar mai scumpe.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Mergi pe Mondeo. Ca design este peste Passat, tinuta de drum este mai buna (poti sa cauti pe net daca nu ma crezi), antifonarea este superioara iar motoarele sunt mai rafinate. Singurele avantaje la Passat sunt pretul de revanzare mai ridicat si calitatea materialelor la interior.
Despre Golf nu avem ce discuta ca este din cu totu alta clasa.

| GinoLANETTI a răspuns:

Passat-ul este o masina destul de buna, cu piese relativ ieftine. Nu iti lua niciodata o masina adusa de un intermediar din afara, nu vei stii niciodata prin ce a trecut acea masina. Si sa fie la primul proprietar si sa nu fi facut mai mult de 20.000 km pe an, altfel este, fortata si uzata intr-un timp foarte scurt. Degeana este din 2015 daca ea are 100.000 km.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru GinoLANETTI):

Eu fac 40.000 pe an cu masina si nu pot spune ca este fortata.
Ai scris numai tampenii.
Si ce daca are 100.000 o masina din 2015?