Întrebare recomandată | AlinMarian95 a întrebat:

As dori sa imi achitionez o masina second hand, mentionez ca sunt incepator ( sub 1 an de practica ). Ce mi-ati recomanda? Dispun de un buget de 5000 euro. Eu m-am gandit la un Audi a4 b7 break sau Bmw 320d. Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

BMW nu o sa fie niciodata masina de incepator, tai-o din lista dupa parerea mea.
Audi sunt masini solide, daca iei unul 1.9 TDI e si fiabil, trebuie doar sa o intretii la timp cu consumabile de calitate si nu cred ca vei avea probleme. Pe drum se comporta excelent, sunt masini foarte 'legate'.
Dezavantaje la ele ar fi suspensia/directia complicata, au foarte multe piese scumpe, care se uzeaza in gropi, din cate stiu eu au multe brate, care nu pot fi bucsate, se schimba cu totul si sunt scumpe; alt dezavantaj este ca motoarele sunt destul de inghesuite sub capota, iar pentru acces de multe ori trebuie dat jos tot botul (radiatoare, bara, faruri...), chiar si pentru a schimba cureaua de distributie.

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Gandeste-te la riscuri si beneficii in banii care ii detii. Sa-i distribui uniform asa sa iti fie de folos cand vei achizitiona o masina mai BUNA. Acum cheltui 2000€ apoi dai 3000 si ceva pe alta in conditii cand vezi ca apar probleme mari la cea de 2000. Incepe cu o vechitura de golf, trag pana la moarte masiniile alea.

| RB26DETT a răspuns:

Intru si eu pe aici laughing, ok, toti vor sari iar cu gura pe mine, ca de obicei, bun:
nu iti lua bmw, esti incepator inca, nu ii pune si pe ceilalti in pericol, din start daca iti iei bmw deja scrie problema pe fruntea ta, spun asta deoarece 'te va manca talpa' si o vei scarpina de pedala de acceleratie pana la o tragedie, pentru un incepator, nu cum spune Sofer ca o vechitura de golf e buna, cand ti se strica ala esti! nu o mai aduci la viata, te chinui cu ea foarte mult, masina veche, dotari putine, design foarte slab fata de ce vrei tu sa iti iei, la banii aia, la varsta ta, esti incepator, iti zic eu cateva masini cu care chiar nu vei avea probleme! un volvo v40 de prin 2000+, un v50 daca iti place, un s60 si bati orice 320 si audi a4 b7 la toate! daca as avea bugetul tau as lua s60-ul, nici nu as mai sta pe ganduri laughing, iti spun eu, volvo tin o viata, cele mai sigure masini, motoare foarte foarte bune, rezistente, nu ai treaba cu ele iarna, pornesc fara probleme la orice temperatura oricat de vechi ar fi motorul, am un v40 din 97' full option cu motor 2.0i, masina a fost din 97' pana in 2010 a unui baiat care a cumparat masina inca de cand avea 19 ani si nu a intretinut-o el cum trebuie, se vede foarte bine ca nu a intretinut-o dar totusi se comporta ca si cum ar fi fost intretinuta foarte bine, totul functioneaza, am schimbat doar consumabilele si farurile[arata mai bine acum tongue ] dar acum iti iei ce vrei, daca tii la siguranta ta ia-ti volvo, daca nu tii la siguranta ta si vrei sa te dai mare ca ai bmw, atunci faci ce vrei.
PS: daca intri in s60 nu vei mai vrea sa vezi un bmw sau audi de care ai mentionat acolo, dar totusi s60-ul sa fie curat si sa fie full option, nu vei dori alta masina!

| HaKa93 a răspuns:

Nu te lasa influentat de altii, ia ce iti place tie cel mai bine. o sa auzi tot felul de pareri

| RobertFHC a răspuns:

Ia-ti un golf gti, e prea marfa tunat big grin

| JIGHIRUS a răspuns:

Am auzit de la mecanici ca audile de care vorbesti au o oroblema cu compresorul! nu spun asta sigur! spun ce am auzit la altii! sfatul meu e sa nu asculti la altii pareri peste pareri! alege ce-ti place tie! doar tu mergi cu ea! sfat: alege una cat mai tinerica, intretinerea ei ce costuri implica, cand iei o masina sh trebuie sa schimbi uleiul, filtrele aer, ulei, benzina/motorina, distributie daca nu e pe lant.....nu poti sti ce e inauntrul ei! cand te-ai hotarat si te duci sa o cumperi du-te cu cineva care are habar! atentie mare in totdeauna km din bord nu sunt reali! fii sigur de asta! de dat km inapoi costa 50 de lei! atentie mare! e doar un sfat!

| Motanel18 a răspuns:

Ti-as recomanda un Opel Astra H din 2006-2007 hatchback, 1.6 benzina de 115 cai, arata bine un motor suficient de potent pentru un incepator si un sfat ar fi sa alegi o masina pe benzina fiindca esti incepator si nu cred ca o sa faci vreo 15000 km pe an ca sa iti iei una pe motorina ca sa simti cu adevarat ca economisesti ceva banuti de la carburant, in plus intretinerea e mai ieftina pe benzina. Bafta

| doctorstorm a răspuns:

Eu cred ca, Audi sau Bmw nu sunt masini de incepatori. Sincer sa fiu as lua un Opel Corsa sau Astra sau un Golf V. Eu, fiind mai comod as opta pentru o cutie automata, dar nu am nimic impotriva uneia manuale.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru doctorstorm):

Prietene, daca incepi cu masina mica si cutie automata... Numai sofer nu te faci laughing
Iti dau o Octavia 1.6 75 cp, dupa ce te inveti cu o chichineata automata, sa te vad cum o conduci. Sau ti s-ar parea normal, ca dupa 2-3 ani de condus, sa nu fii capabil sa te urci in orice masina, sa rezolvi o problema neprevazuta?