| anonim_4396 a întrebat:

As dori sa-mi cumpar o masina opel astra 2005-2008 la diesel, ma puteti ajuta pe care s-o cumpar 1.3 CDTI sau 1.7 CDTI, si din ce cauza?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1,7.
Motorulde 1,3 este facut de Fiat, taxe mici putere mare bla, bla dar este prea mic.
Sub 2000 de ture nu trage deloc.
Ca sa urci o panta trebuie sa-l turezi ca sa intre turbina.
Dupa ce intra turbina zboara.

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ca motoare, 1.3 CDTI e cel mai fiabil, din cate stiu eu.
De 1.7 nu stiu mare lucru dar am auzit de multe probleme, iar 1.9 CDTI e o racheta pe roti, mai ales daca prinzi una 150cp + buton sport, cu 6 trepte, insa intretinerea e foarte scumpa.

| iurcyk a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Cu 1.7 o sa am mai multe probleme decit 1.3 korect am inteles

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru iurcyk):

Acum nu stiu daca sa generalizez, dar am vazut multe cazuri de Astra H 1. 7CDTI cu probleme, in special la turbo si injectie.
Iar la alea 1. 9CDTI trebuie sa ai grija mare cu stilul in care o conduci, si motorina pe care i-o bagi, altfel schimbi injectoare in fiecare an si plimbi masina prin service-uri. Piesele sunt scumpe, iar service-urile nu prea sunt pregatite pentru ele.