| anonim_4396 a întrebat:

Aseara dupa ce am ajuns acasa cu masina, am observat fum si miros de frane incinse de la rotile din spate. Frigeau foarte tare discurile pe ambele parti. Am folosit frana de mana de vreo doua ori in seara aia. Sunt destul de sigur ca rotile au ramas infranate intr-o oarecare masura, dar nu sunt mecanic si nu vreau sa vorbesc prostii.

Care ar fi cauza si ce e de facut?

Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Posibil sa fie camasa de protectie a cablului de frana cu ruguina; asta nu prmite eliberarea totala a tensiunii cablului. apeleaza a un service autorizat pentru remediere

| heddy10 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Dupa ce i-am dat "incaltarile" jos am constatat ca cablul de la frana care duce spre dreapta-spate ramane in pozitia "on" dupa eliberarea franei de mana. Urmeaza sa rezolv.

Multumesc din nou de ajutor!

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru heddy10):

Bafta deasa si mult succes!

4 răspunsuri:
| heddy10 a răspuns:

Multumesc de raspunsuri!

| farryx a răspuns:

Verifica sa nu ai furtunul de la frana crapat/ cutat