| anonim_4396 a întrebat:

astăzi eram cu masina parcată in pantă, intru in masina, apas ambreiajul si frâna sa o scot din viteza si brusc masina a luat-o la vale iar pedala de frana nu mai funcționa, apasam pe ea dar degeaba.Nu face acelasi lucru si cand e pornită. Nu înțeleg ce are...

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pentru ca ai servofrana si actioneaza doar cand motorul este pornit. Trebuia sa folosesti frana de mana, care este pe cablu.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Uite, de asta se dau intrebari de mecanica la examenul pentru permis; ca sa nu ajungem sa fim calcati de "soferi" din astia, care s-au urcat in masina si n-au stiut cum e cu servofrana...
Cand ai motorul pornit si calci frana, motorul "apasa" in locul tau, tu doar atingi pedala. Cand motorul e oprit, trebuie sa executi tu toata forta de apasare necesara franarii. Te prinzi bine de volan, si aproape te ridici in picioare (picior) pe pedala. Doar asa va frana. E absolut normal.
Trebuie sa folosesti frana de mana la fiecare oprire/stationare. Nu conteaza ca e iarna/vara/toamna/coronavirus. Frana de mana la orice oprire mai lunga de 10 secunde, daca ai cutie manuala.