| florentyn3 a întrebat:

Salut, TPU, cam câți litri de benzină îmi trebuie pentru a parcurge o distanță de 150km, cu un motor de 1.2 al mașinii? Mulțumesc!

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Un plin la o masina de 2l benzina super premium duce la 300 lei. A ta cu benzina obisnuita 150 - 200 lei indicat sa bagi plinul

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Fiecare masina are un consum propriu functie de reglaje, vechime si grad de uzura. Calculeaza-ti singur: daca consuma (sa zicem) 6 L la 100 Km, la 150 Km va consuma 9 litri.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Baga si tu 20l si aia e. Nu se evapora daca nu o consumi toata

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Poți considera un consum de 6 litri la 100km, deci cu 9 litri faci drumul ăla.
Aici am intuit un regim de mers extraurban.
Urban socotești 8 sau 10 litri la 100km.

| Panamax a răspuns:

Baga de 50 de lei ca sa nu faci prea multe calcule si nu te dai la ea, accelerezi lin si folosesti frana de motor cand este posibil.

| DaniTDCI a răspuns:

Nimeni nu iti poate aproxima cu exactitate, depinde de stil de condus ai, gradul de uzura si vechimea masinii, bagaje, pasageri etc