| iwantananswer a întrebat:

Salut TPU,cand mergi cu o masina manuala si vrei sa franezi dar sa nu opresti de tot, poti calca frana fara sa apesi ambreiajul? Oricum stiu ca la un moment dat o sa trebuiasca sa schimbi intr-o treapta inferioara pentru ca o sa ai nevoie de turatie, dar asta e curiozitatea mea, afecteaza cu ceva discul sau motorul daca calci frana fara ambreiaj?
Dau funda

Răspuns Câştigător
| andreibirauovidiu a răspuns:

Nu chiar e recomandat sa nu apesi de repetate ori ambreiajul dar si mai recomandat este sa faci frana de motor ca sa prelungesti viata placutelor sau a discurilor de frana iar las semafor sa nu stai cu piciorul pe ambreiaj scoateo din viteza

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"asta e curiozitatea mea afecteaza cu ceva discul sau motorul daca calci frana fara ambreaj"

nu dacă motorul nu ajunge să trepideze sau să se oprească

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E mai rău să calci ambreiajul când frânezi ușor
ambreiajul se calcă doar ca să nu-ți moara motorul

| alex495 a răspuns:

Nu, afecteaza doar daca scade prea mult viteza si opresti motorul. In timp faci praf ambreiajul. Plus ca nu i confortabil cand gatui masina

| Țoglă a răspuns:

Nu, doar când ajungi la sub 1500 turații (diesel) și astfel subturezi motorul.
Când ai viteză, frânezi fiind în viteză până încetinești și scoți din viteză, apăsând doar treptat frâna.

| danaieladaniela a răspuns:

Nu afecteza numa daca viteza scade brusc