| tdy a întrebat:

Caut un pistol profesional de vopsit in industria auto. Daca aveti vreo recomandare. Multumesc!

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Devilbiss GTI Pro e cel mai folosit, pentru ca are pret destul de mic, si face treaba buna. Sagola e la fel de apreciat, unii spun ca e mai bun, altii ca Devilbiss e cel mai bun.
Conteaza si ce materiale vrei sa dai cu ele, astea de care am vorbit eu sunt pentru lac.

| tdy explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Da pai daca as gasi ceva mai accesibil as cumpara doua. Unul pentru lac Si altul pentru vopsea. Toti imi spun Ca Sata Sata apoi nu stiu nici nu prea gasesc modele multe sa am de unde alege.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru tdy):

Sata cred ca a fost cel mai tare brand de pe piata acum cativa ani, dar acum nu se vorbeste prea mult despre ei, cu toate ca nu s-au facut de ras, si au in continuare modele noi.
Eu as merge pe un Devilbiss GTI cu fluture 1.3 pentru lac, iar pentru vopsea, depinde ce se foloseste. Vopseaua pe baza de solvent (diluant) se poate aplica si cu un pistol de 50 de lei, nu e absolut deloc pretentioasa, dar vopseaua pe baza de apa are nevoie de pistol mai ok, e mai pretentioasa. Unde am lucrat eu, se folosea Iwata special pentru vopsea pe baza de apa.
Apoi mai trebuie pistol pentru filler, ala trebuie cu duza 1.5, cam asa, si nu HVLP, ci cat mai simplu.
Este un vopsitor roman care comercializeaza pistoale profesionale si ofera ceva consiliere, asta e site-ul lui https://snstuning.ro/
Are produse mai putin cunoscute, la preturi bune, iar lumea am vazut ca e multumita de ele.
Pentru Devilbiss ori Sagola, contacteaza un distribuitor serios, cum ar fi Alina Precup https://www.facebook.com/tcs.autoserv.9

Răspuns utilizator avertizat