| anonim_4396 a întrebat:

Cautand pe net am dat peste ceva legat de distributie OHC si DOHC? Aceste 2 criteri semnifica daca e distributie pe lant sau curea? Daca o masina are "Distribuția DOHC" e pe lant?

Răspuns Câştigător
| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Nu. DOHC sunt motoare cu 4 supape pe cilindru in loc de doua, cu 2 axe cu came s.a.m.d Sunt practic motoare duble. E o tehnologie folosita pe motoarele pe benzina pentru a le mari puterea. Avand in vedere ca sunt motoare mai complexe si distributia este mai greu de schimbat decat la motoarele SOHC deci si mai scump.

| anonim_4396 explică (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

Si la Opel-uri intalnim DOHC, dar care dintre ele au distributia pe lant?

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta scrie in cartea tehnica a masinii. Daca nu ai cartea tehnica, cauta pe net cartea tehnica de la modelul respectiv si vezi acolo happy

| RB26DETT a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiam ca astra g are distributie pe lant [doar atat stiu la opel, sorry ]

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu exista nici o legatura intre OHC, DOHC si distributia pe lant sau pe curea.
Nici modelul masinii nu este relevant pentru a afla daca are distributia pe lant sau pe curea, pe acelasi model regasindu-se motorizari foarte diferite.
La autoturisme este mai rar folosita distributia pe lant, intrucat cureaua este mai silentioasa, iar nivelul de zgomot este un criteriu destul de important pentru un autoturism.

| consultpiese a răspuns:

Ohc inseamna o singura axa cu came iar dohc 2 axe cu came. sti ce e axa cu came?

| ASenna88 a răspuns:

OHC/SOHC = Single Over Head Camshaft
DOHC = Double Over Head Camshaft

Diferenta e ca SOHC are un ax cu came, pe cand DOHC are doua.