| heddy10 a întrebat:

Ce îmi recomandați dintre următoarele subwoofere active pentru VW Bora:

1 - Blaupunkt GTb 8200 A

bassreflex
75w rms
92db sensibilitate
răspuns frecvență 30 - 200 Hz

2 - Alpine SWE-815

bandpass sau bassreflex
100w rms
91db sensibilitate
răspuns frecvență 34Hz - 1. 5kHz

Am înțeles de pe diferite forumuri că ar fi potrivite pentru mașini mai mici, tip hatchback dar având bugetul redus, cam astea sunt singurele mele opțiuni. Care ar fi cel mai potrivit? Nu vreau sa dau tabla jos de pe mașină. Vreau să completez sunetul cu bass dar și să "lovească" ceva mai tare la nevoie. De ambele am auzit numai de bine și nu știu ce să aleg.

Mulțumesc anticipat!

18 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Mie nu mi-au placut sculele audio de la Blaupunkt, iar Alpine e un brand foarte bun, exceleaza la capitolul HU-uri.
Deci, alege Alpine-ul, dar asigura-te ca e bandpass sau bassreflex, sa nu fie sealed. Adica sa aiba porturi (gauri, tuburi) de bass, sa nu fie incinta inchisa.

| heddy10 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Are port in partea de jos, dar poate fi inchis sau deschis in functie de preferinta (are o bucata de material care se baga in acea gaura pentru a inchide incinta).

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pe lista producatorilor de subwoofere low-cost reusite, eu as mai adauga Magnat, JBL si Toxic.
Iar daca vrei ceva mai performant cu bani putini, cumpara difuzorul si statia separat, si construieste-i tu o incinta. Cu putin noroc gasesti un proiect bun, si iese ceva mai 'tare' decat astea de pe piata.

| heddy10 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Asa m-am gandit initial dar am ramas la varianta asta, cu sub activ. Alpine-ul l-am gasit la un pret bun. Magnat si JBL sunt cam peste bugetul meu.

| heddy10 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu am auzit niciun produs de la Magnat. Desi mi se pare ca e o firma serioasa, tot am senzatia ca ma risc, tot pe brandul mai cunoscut m-as concentra (Alpine). De acest model ce parere ai?

http://www.be-loud.ro/......Series-II/

Pentru oricare din modelele prezentate de mine, as avea nevoie de condensator sau nu sunt atat de puternice incat sa imi faca luminile sa "danseze"?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru heddy10):

Eu am de 5 ani un sistem Magnat, subwooferul e T30, statia Magnat A4000 (nu e cea mai buna alegere pentru T30, dar merge). Sunt multumit de 'zgomot', e mult peste Blaupunkt, comparabil cu JBL si Alpine. Ca si constructie sunt foarte ok, nu se ard, nu se strica.
Imi place subwooferul ala, daca ti-l permiti, ia-l. Imi place incinta, mai ales.
Eu am de gand sa scot difuzorul din T30, si sa ii fac o incinta bandpass.
Am mai avut un subwoofer pasiv Magnat, parca Transforce se chema. Se auzea bine, dar nu am avut statie suficient de puternica pentru el, asa ca l-am vandut.

| heddy10 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Acel Alpine crezi ca ar face fata intr-un portbagaj de VW Bora? Pentru ca in majoritatea review-urilor am citit ca a fost montat in masini relativ mici sau tip hatchback, iar oamenii ziceau ca e perfect pentru acest tip de masini, dar am vazut si cativa care au spus de bine de el, montat pe masini mai mari, gen Passat, Octavia chiar si pe Range Rover. Bora e cam intre Golf si Passat ca marime a portbagajului. Ce parere ai?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru heddy10):

Conteaza cat de inchis e portbagajul, fata de habitaclu. Un Alpine de 10", cu incinta inchisa, se auzea ok in Focus break. Si ala e foarte spatios.
Eu am Magnatul in Vectra, se aude bine, dar portbagajul nu e prea bine antifonat, si zdrangane mult. Bancheta e din 3 bucati, trece sunetul lejer prin ea.
Cred ca o sa se auda bine si in Bora. Au caroseriile bine antifonate, nu zdrangane.

| heddy10 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Pe niciun forum nu mi s-a raspuns. Apreciez ajutorul. Multumesc mult de raspunsuri!

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru heddy10):

Forumurile au devenit pustii, din pacate. Se posteaza in principal pe Facebook, unde, din pacate, se dau cunoscatori toti ciudatii, si nici nu se pot organiza informatiile in vreun fel.

| heddy10 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

De fratele lui mai mare ce parere ai?

http://www.alpine.ro/p/Products/powered-subwoofer-boxes45/swd-355

S-ar potrivi mai bine? Nu am gasit niciun review sau comentarii despre el. Nu o fi la fel de bun, chiar daca e mai puternic ca celalalt? Nu-mi explic de ce nu exista nimic legat de acest subwoofer.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru heddy10):

Cu cat e mai mare, cu atat mai bine. Eu zic ca e mai bun.

| heddy10 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am văzut de pe site-ul producătorului că acesta nu urcă in frecvență mai mult de 200hz. Poate fi un dezavantaj in condițiile in care acela mai mic se duce pana in 1, 5 khz? Pe partea de medii/înalte am un set de componente JVC de 30w rms (da, doar 30w rms pentru că am vrut să le leg direct la player) și am o teamă ca nu cumva să am un anumit spectru de frecvențe "lipsă" deoarece dif-urile din uși am de gând să le tai de la 125/150hz în sus si nu știu cât de eficiente vor fi. Mă gândesc că cel mic, deoarece urcă până la 1, 5 khz va acoperi un spectru mai larg, mă va ajuta mai mult, dar totodată nu va fi la fel de puternic ca cel de 150w și 30cm. E un criteriu de luat în calcul? Am înțeles eu greșit? Știu că ambele au telecomandă de pe care pot seta gain-ul și low-pass filter-ul dar sunt destul de nou în domeniu și încerc să asimilez cât mai multe informații.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru heddy10):

Nici eu nu sunt suficient de avansat in domeniu, incat sa-ti raspund la asta. Nu stiu cat de 'uzuale' sunt frecventele alea mai inalte.
Adevarul este, ca mie mi-e foarte drag un subwoofer de 16.5 cm, din casa, de doar 30W. La calitatea sunetului e peste subwooferul din masina, de exemplu (T30-ul).
Chiar ma gandeam intr-o perioada, de ce nu e la fel de cald sunetul din masina.
Pe vremea improvizatiilor, pusesem un subwoofer de la un home cinema, cu difuzor mic, de vreo 11cm, in portbagaj, legat direct la un traseu final din mp3 player, fara filtre, fara nimic. Si ala se auzea frumos, parca pe un spectru mai complet decat subwooferele mari.
Eu subwoofer auto mai mic de 30cm nu am avut.

| heddy10 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Totusi, in cazul in care l-as lua pe cel de 30cm, as avea nevoie de condensator? 150w nu mi se par asa multi, dar nu am mai avut pana acum subwoofer si n-as vrea sa ma ia tata la ture ca ii fac luminile ca instalatia de carciun

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru heddy10):

Eu nu am pus condensator la nici o statie pana acum. Nu am ars nici un alternator, nimic. Doar la Dacie, vedeam noaptea cum imi palpaie farurile dupa bass laughing
La celelalte nu se intampla asta.
Pune fire de alimentare serioase, direct de pe baterie, si nu se intampla nimic. Apropo de fire, eu folosesc cablu electric "casnic", cu 3 fire de 2.5mm in el, rasucite toate 3 firele impreuna, la capete. Sunt mult mai bune comparativ cu cablurile groase dar ieftine, din kit-urile pentru montaj car-audio. Pentru + iti trebuie unul lung de 5m de la baterie pana in portbagaj, cu siguranta la 10cm de borna bateriei, iar pentru minus inca o bucata de 1m, pe care o prinzi sub un surub de pe caroserie, din portbagaj. Trebuie sa dai vopseaua la o parte unde va face contactul, si e bine sa pui un strop de vaselina acolo, ca sa nu rugineasca, ca se pierde si contactul electric.

| heddy10 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Motorul e 1.9 TDI cu alternator de 120A deci cred ca acei 150w nu vor fi o problema pentru instalatie. Multumesc de ajutor!

| heddy10 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Subwoofer-ul vine cu toate cablurile incluse si ma gandesc ca Alpine nu face treaba de mantuiala, dar o sa iau in considerare si folosirea unui cablu de care ai zis.