| Alexandru942 a întrebat:

Ce masina mi-as putea lua cu un buget de 5000 euro? mentionez ca vreau o masina cu motor diesel sa nu aiba prea multi km.

6 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Si eventual dupa 2010 si full option?
in 5000 euro iti iei o skoda octavia 2 de prin 2005 cu in jur de 150.000 km. gargarite gen opel corsa, vw polo, ford fiesta intra iar lejer in banii aia. daca ai noroc poti da de un bmw seria 3 pre 2005 cu ceva frumos in ea.

de ce diesel? faci peste 25000 km pe an sa fie fezabila? eu am o skoda octavia 3, motor 1.2 benzina la 105 cp si am consum la ea 4.5%. si revizia ma costa 300 ron. de ce diesel?

| Alexandru942 explică (pentru JohnnyBi):

Salut am un audi a4 1.6 benzina 2003 si mi se pare ca trag de ea ca de caruta vreau un disel pentru putere are turbina, prietensii imi spun ca diselul este mai bun toti prietenii mei au disel. M-am orientat spre un BMW seria 1 an 2005-2006 1.9 sau 2.0. Acum nu stiu ce sa zic daca o vand pe a mea poate imi iau acel seria 1.

| JohnnyBi a răspuns (pentru Alexandru942):

Ca ai motor aspirat. skoda mea are motor TSI. adica turbo. duuh. exista turbine si pe benzina. ca au toti prietenii tai diesel ce? daca toti prietenii tai au sida vrei si tu, nu? ca au ei, vrei sa fii la fel. ce dracu e mentalitatea asta tampita? iei un benzinar cu motor turbo si gata. daca nu faci 25000 km pe an, diesel = zero avantaj

suntserios
| suntserios a răspuns:

Probabil alegerea cea mai buna e un polo in banii astia, poate si un golf sau o asta chiar

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Diesel, second, cu putini km, in 5000e? laughing
Poate doar avariate... Sau Logan 1.5 DCI, dupa 2008.

| paulpaul25 a răspuns:

Poti sa iti iei un Ford Mondeo Mk3. Masina trage bine si arata bine. In functie de ce gasesti in 5000 de euro poti sa o gasesti cu xenon, interior de piele, scaune incalzite...etc. Uita-te pe internet, intreaba pe un forum de specialitate si ia o decizie, eventual mergi si fa un drive test daca ai ocazia. Motor de 2.0 diesel sau de 2.2, ambele trag bine, plus ca este o masina foarte stabila si confortabila. Consumul mixt 7-8 % in functie si de zona unde locuiesti, dar nici nu o sa ai mari batai de cap cu el. Legat de km depinde si de unde o iei. Dar oricum nu km sunt cea mai mare problema la o masina. Daca a fost intretinuta asa cum trebuie si nu si-a batut joc fostul proprietar de ea, masina o sa fie ok si la 300.000 km fara mari investitii. Ti-am spus, daca iti place vezi pe un forum de specialitate mai multe detalii, eventualele probleme, la ce sa te uiti cand o iei...etc. Eu o recomand, se incadreaza in bugetul tau si nu o sa-ti para rau ca ai luat-o.